Vista DreamScene – aktivní pozadí, ale za jakou cenu

Na zápůjčku jsem tentokrát dostal předprodukční sample jednoho notebooku a u těchto prototypů bývá zvykem, že mají předinstalované Windows Vista Ultimate. Protože jsem teď z několika zdrojů četl oslavné ódy na DreamScene, tedy vychytávkou z „Ultimate Extras“, neváhal jsem a schválně jsem si ji prostřednictvím Windows Update stáhl.

dreamscene

DreamScene

Pokud jde o myšlenku, tak ta mi přijde úplně výborná. Faktem je, že přes takový Active Desktop by šlo něco podobného rozběhat s malými úpravami klidně i na Windows 98, ale i tak tento nápad oceňuji. Z těch standardních jsem použil obrázek s vodopádem. Mám rád „výhled do krajinky“ a na rozdíl od ostatních podobný zde nejsou neustále takové změny na obrazovce, které by mě rušily. Musím říct, že jsem byl vážně nadšen. Navíc jsem se díval na internet a ke stažení je tam celá řada dalších motivů a mnoho z nich dokonce vypadalo ještě lépe, než mnou vybraný vodopád.

Bohužel technická stránka věci odpovídá celým Vistám (ačkoli mi tento systém nějak nevadí a používám ho). Video je velmi náročné. Zkoušel jsem na nadstandardní konfiguraci s Core2Duo T7500 procesorem na frekvenci 2,2GHz a grafickou kartou GeForce 8600M GS. Přestože jsem si myslel, že taková konfigurace na blbé animované pozadí musí stačit, DreamScene mě vyvedl z omylu. Video se při některých operacích (například zobrazování některých kontextových nabídek) vždy na chvilku seklo. Výběr ikon na ploše (takový ten poloprůhledný obdélník) reagoval tak nějak zpožděně a přesun oken také měl určitou latenci, jako by to notebook nestíhal. Dalším nepříjemným faktem bylo zrychlení ventilátoru. Ten vydával už poměrně nepříjemně hlučný zvuk – přesně takový, jaký vydával při hraní náročných 3D her.

Třešničkou na dortu pak byla stabilita. Během asi dne používání mi DreamScene třikrát spadl. Jednou to bylo po obnově z režimu spánku, jednou při procházení složek v průzkumníku a jednou při nečinnosti. To je tak asi vše, co bych měl na srdci k DreamScene. Nápad dobrý, jenom to chce holt ještě čas.

EDIT: Ještě jsem zapomněl dodat, že když jsem si pustil video v okně, tak běhalo sekaně….když jsem si pak ještě otevřel jednu kontextovou nabídku, tak naopak běželo strašně zrychleně a dreamscene pozadí se pozastavilo… no vážně hodně pochybné chování.

Napsat komentář