Jak na baterii (rady firmy Panasonic)
Momentálně mám na recenzi výborný notebook Panasonic, který hodnotím jako jeden z nejlepších, co jsem kdy měl. Málokterý notebook je vymazlený do posledního detailu tak, jako tento (dokonce je v BIOSu i taková položka jako třeba ztlumení intenzity podsvícení diody na vypínači apod.). Panasonic se také snaží, aby uživatelům v jeho noteboocích vydržela baterie co nejdéle. Nabízí tedy i několikastránkový manuál, jak se k baterii chovat. Mimo to navíc vychází vstříc v podobě implementace funkce ECO módu, ve kterém se baterie nabíjí maximálně na 80%, aby se tolik neopotřebovávala (to je dobré hlavně, když se ví, že notebook pojede delší dobu primárně připojený k napájení).
Rozhodl jsem se několik málo rad z manuálu vytáhnout, protože každý na internetu tvrdí něco jiného a tento zdroj je podle mě poměrně uvěřitelný.
Nabíjejte baterii při teplotě 10-30°C
Při této teplotě se v nabíjecím procesu baterie nejmíň opotřebovává (Panasonic navíc používá ochranu, že při přehřátí, či podchlazení se proces nabíjení ani nezapne). Někdo si možná řekne, že to je přece docela velký rozsah, jenže s tím souvisí další rada…
Nabíjejte notebook, když je vypnutý (hibernovaný, uspaný)
Ačkoli máte v místnosti 22°C, uvnitř notebooku jsou natlačeny všechny součástky vedle sebe, takže může být baterie klidně umístěna vedle procesoru, harddisku a dalších hřejících součástí. Takové součásti jsou samotné zahřáté (uvnitř) klidně na 40-60°C (u vybraných notebooků i na podstatně víc), takže ačkoli chladící systém většinou dělá, co může, nějaké teplo se přenese i na baterii.
Některé notebooky nebývají navrženy dvakrát dobře, takže po delší době provozu klidně zjistíte, že i baterie je na dotek víc než jen vlažná. Překročit tedy zmíněný rozsah není problém. Ve vypnutém stavu všechny hřející součástky rychle vychladnou na okolní teplotu i u těch nejproblémovějších notebooků. Pak máte vždy jistotu, že jste ještě v rozsahu.
Nenabíjejte více jak jednou denně
Nabíjení baterie vždy po krátkém použití není dobré, protože má baterie omezený počet nabíjecích cyklů. „Částečný cyklus“ sice pro baterku neznamená tolik, jako ten „plný“, zároveň ale není neškodný jen úměrně procentuálnímu dobití.
Co dělat, když delší dobu bude notebook připojen k napájení?
Pokud baterie zůstává v notebooku, ten ji vždy jednou za čas opětovně dobije na maximální hodnotu. Tím je způsobeno, že se opotřebovává, ač ji notebook jinak nepotřebuje. Není tedy nic jednoduššího než ji prostě vyndat. Tím se dosáhne dvou vlivů. Eliminace občasného dobíjení a neustálého přejímání tepla od ostatních součástek.
Správný způsob uskladnění baterie je následující. Vybijte baterii na 40% její kapacity, vyjměte ji a uskladněte na suchém a chladném místě. Chladným místem je myšlena opět myšlena teplota v intervalu 10-30°C. Určitě tedy neposlouchejte rady umístit baterii do lednice, nebo ještě hůře do mrazáku.
Závěrem, aneb jak moc si pomůžeme
Přiznám se, že sám tyto věci nedodržuji. Notebook totiž využívám na 100% a mobilita je pro mě jednou z klíčových vlastností (ano, pro mnoho lidí to už není prioritou vůbec). Nabíjím tedy téměř vždy, když je po ruce zásuvka, abych pak měl jistotu, že baterie vydrží, když pak dlouho žádná okolo není. Ačkoli chování k baterii mám pořád stejné, notebooků jsem vystřídal už několik. Nejlepší výsledek měla asi Toshiba, u které měla baterie ještě po třech letech 40% kapacity. Nejhorší je pravděpodobně nynější FS V3205, který má 60% původní kapacity už teď po roce.
Dalo by se říct, že většina baterií má už svou životnost předurčenu od výroby nejslabším článkem uvnitř. Úplně špatným chováním se vám ji možná podaří zničit velmi rychle, nějakou extra péči však proti normálnímu chování extrémních rozdílů nedocílíte. Je tedy pouze na vás, zda vám stojí vynakládat tolik námahy, abyste své baterii dopřáli dlouhé stáří. Některé tipy však nejsou úplně od věci. Obecně však platí, že nejvíc si s podobnými blbostmi hrají hlavně lidé, kteří baterii vůbec nepotřebují, protože jejich notebook tráví 99% času jen a pouze na zásuvce.
1. Bananik 9.1.2008 12:06:00
Zaujímavé rady firmy Panasonic. Najmä o tej poslednej sa na rôznych fórach značne diskutuje. Osobne batériu z notebooku vôbec nevyberám a za pol roka som nespozorobal, že by sa jej kapacita znížila. Wear level je stále 1-2%, podľa diagnostického programu.
Celkom by ma zaujímalo koľko to tej batérii reálne predĺži život keď v notebooku väčšinu času nebude. Užívateľa však určite nepoteší ak vypadne prúd a batéria sa vála niekde v šuflíku.
A napokon batérie od rôznych výrobcov sú navzájom odlišné takže bežný uživateľ nakoniec ani nebude vedieť či tie jeho opatrenia k niečomu viedli alebo nie.
2. swarm 9.1.2008 12:39:38
[1] Ono záleží na notebooku. Pokud používáš baterii aspoň jednou za 2-3 dny, tak ji dle mého názoru nemá cenu vytahovat. Do té doby jí totiž kapacita tolik nespadne. Pak už teda vadí maximálně teplo. Pokud máš notebook se solidně navrženým chlazením, tak se od ostatních součástek baterka neohřívá, takže zmizí i poslední důvod. Já bych měl spíš strach u toho vytahování, že ji zapomeneš dobít a ona se zničí. Třeba dva roky stará baterie se mi totiž při nepoužívání vybíjela ze 100% na 15% za pouhý 2 týdny (se stářím je to pak ještě horší).
3. Bananik 9.1.2008 13:28:45
[2] Presne o to ide ako často sa tá batéria používa. Myslím, že viac škodí batérii keď sa bude stále vyťahovať z notebooku a dobíjať čím bude strácať nabíjacie cykly ako keď bude zapojená v notebooku a elektronika mi to postráži aby sa neprebíjala a neklesla pod hodnotu cca 95% keď sa tváry ešte ako plne nabitá.
Presne ako píšeš aj ja som na to myslel, že skôr by som sa bál, aby mi v šuflíku neklesla kapacita s tých 40% (ako odporúča Panasonic) na 0 veľmi rýchlo a ja ju zabudnem dobiť (nikde som nevidel edit príspevku tak som ten prvý po napísaní už nemenil :-) ).
No a potom batéria pojde do neba ešte skôr ako bude vlastne používaná.
4. Skvedo 9.1.2008 14:30:51
ja mam asi roce a pul na mem A6Tc wear level 11%
na baterku jedu spis parkrat za tyden a nikdy ju nevyndavam (je uplne na druhe strane od vsech hrejicich soucastek
5. pafka 9.1.2008 17:53:56
To recenzuješ Thoughbook?
6. swarm 9.1.2008 18:07:12
[5] Jj, model CF-T7. Vážně parádička :).
7. Bananik 9.1.2008 20:30:11
No už sa teším na recenziu :) Škoda, že u nás Panasonic notebooky nie su rozšírené, lebo na zahraničných serveroch si ich dosť chvália.
K tej batérii. Ešte by bola celkom zaujímavá otázka či odpájať adaptér od notebooku napríklad cez noc, prípadne keď je notebook vypnutý alebo nie? Osobne ho málokedy odpájam, skoro nikdy. Myslím, že sa tento stav dá porovnať s tým keď pracujem na notebooku a je pripojený na sieť, ibaže v noci je vypnutý.