„Pololesklé“ displeje jsou prostě nejlepší

V nedávném zápisku jsem se věnoval rozdílu mezi matnými a lesklými displeji. Použil jsem v něm svůj vymyšlený výraz „pololesklý“. Načež v diskuzi se někdo ozval, zda si zaslouží tyto displeje vlastní kategorii, když jde přece „jen“ o jinou intenzitu odlesků. Já jsem rozhodně přesvědčen, že ano.

Problém lesklých

„Pololesklý“ displej výrazně utlumuje hlavní nevýhodu klasických lesklých displejů díky výraznému snížení odlesků. Někdo tvrdí, že to není zas takový rozdíl – dle mého názoru kecá, protože nemá tolik zkušeností a neměl možnost vidět více displejů vedle sebe. Já takové možnosti mám a vím, že ten rozdíl je obrovský. K fotografii z minulého článku přidávám pro porovnání ještě jednu. Ta je vyfocena na stejném místě, jen s jiným notebookem. Jde o Acer Aspire 6920G s typickým lesklým displejem (tzv. „zrcadlo“).

odlesky ve vlaku na pololesklem odlesky na uplne lesklem displeji

vlevo – „pololesklý“ (na FSC V3205); vpravo – lesklý (Aspire 6920G)

Nevím, jak vy, ale já ten rozdíl teda vidím. Oba dva displeje mají maximální podsvícení, a zatímco na jednom se promítlo jen okno, na druhém je vidět více odlesků, než vlastního obrazu. Mimochodem ten krásný, inteligentní a sympatický chlapec v odrazu jsem já ;-).

Problém matných

Pořád panuje názor, že matný displej je všespásný a ve všem nejlepší. Jenže jak reaguje matný displej na dopadající slunce? On si ten odraz pohltit do ztracena nemůže. Dopadající světlo se tedy aspoň snaží rozprostřít na co největší plochu displeje. Krásné porovnání jsem pro tento článek dnes udělal s notebookem Lenovo ThinkPad  X300. Na fotce je vidět, že přímo proti displejům je velké okno. Na obou displejích je také vidět moje hlava, která část okna překrývá (na jejím odrazu je pěkně vidět to rozprostření).

odlesky na matnem a lesklem

vlevo – „pololesklý“ (na FSC V3205); vpravo – matný (Thinkpad X300)

Mimo rozmazání odrazů je také pěkně vidět, jak matný displej rychle ztrácí kontrast a z černé se stává šedá. To je holt negativní důsledek antireflexní vrstvy. Přesně to mi také na matných displejích tolik vadí – nejsou vhodné na ven, do vlaku a dalších nadměrně prosvětlených míst.

Závěrem

Přívlastek „pololesklý“ je asi moc kostrbatý. Pokud jde o mě, tak ve svých recenzích těmto displejům říkám lesklé s tlumenými odlesky. Všiml jsem si, že někteří redaktoři (i u konkurence) také zmiňují, jak moc intenzivní ty odlesky vlastně jsou. Jde ale spíše o výjimky. Běžně na to všichni spíš kašlou a vůbec to neřeší (to se týká i notebook.cz).

Kdybych měl k notebooku na výběr, jaký displej chci, tak bych chtěl určitě nějaký takový kompromis. Úplně lesklý a úplně matný je dle mého už v dnešní době skoro přežitek. Naneštěstí mnoho lidí má o povrchových úpravách displejů neuvěřitelně mylné představy (a ti jsou podnětem pro psaní zápisků, jako je tento).

Komentáře k článku

 1. 1. sirius1983  27.5.2008  8:22:22

  Vynikající článek, mám úplně stejný názor, jen bych to asi nedokázal tak přesně formulovat jako ty. Jinak ten displej na tvém FS vypadá fakt velmi dobře…
  Jen se ještě zeptám, kdyby sis měl vybrat mezi opravdu lesklým, tedy zrcadlem, jako je v tom acer a klasickým matným, jako je u lenovo, tak co ti přijde lepší? mě osobně ten matný…

 2. 2. DEE  27.5.2008  10:40:15

  Pěkně napsáno a shrnuto. Jen fotky by mohly být trošku kvalitnější ;-).

 3. 3. swarm  27.5.2008  11:16:14

  [1] Ten displej na V3205 neni originál. Tenhle jsem dostal po reklamaci toho původního a má úplně jiné parametry, než ten předtím. Teď si na ten displej nějak parametrově nemůžu vůbec stěžovat. Ani pozorovací úhly nejsou nejhorší.

  Jinak u nového notebooku radši matný než zrcadlo. V tomhle mám celkem jasno. Moc často ten notebook používám v "nadměrně" prosvětlených prostorech.

  [2] To by se tu musela udělat sbírka na swarmíkův nový mobil s lepším foťákem :-)

 4. 4. zax  27.5.2008  19:46:19

  Supr článek


Napsat komentář