Prostorový 5.1 zvuk analogově přímo z notebooku

V oblbováku (čti „technických specifikacích produktu“) každého eshopu si u mnoha notebooků můžete přečíst podporu prostorového zvuku. Co se vlastně za tím skrývá tak svělého? Připojíte si tam své reproduktory se vstupem pomocí tří jack konektorů, jak jste zvyklí ze svého stolního počítače? V drtivé většině případů zní odpověď: NE!

Digitální 5.1 SPDIF

Výrobci notebooků si to poněkud ulehčili a používají jednoduchou metodu, jak tvrdit podporu prostorového zvuku a zároveň nelhat. Výstup se implementuje pouze jako dioda uvnitř výstupního konektoru na sluchátka. Jde tedy o optický digitální přenos. Na příjem takového signálu potřebujete vhodný receiver. K tomuto účelu se prodávají drahé (kvalitní) set-top boxy. Dále je možné využít vstup na domácím kinu (jen musíte doufat, že tam nebude pomocí cinch konektoru místo optiky). Případně i některé lepší, dražší a kvalitnější repro-soustavy tento vstup taktéž mají (to většinou bývá velmi jasně napsáno v jejich specifikaci – pokud nic takového u svých nevidíte, tak to tam zcela jistě není). Žádný jednoduchý převodník se nedělá – to jen abyste se ani v komentářích zbytečně neptali.

Lze vyvést analogový prostorový zvuk?

Na drtivé většině (98%) notebooků to nejde. Je to velmi smutné, když přihlédnu k faktu, že to podporuje skoro každý integrovaný zvukový kodek. Výrobce ovšem musí implementovat možnost přemapování audio-konektorů na výstupy a povolit tuto funkci v ovladačích. Asi nejrozšířenějším výrobcem integrovaných zvukovek je Realtek. Zda váš notebook umí prostorový zvuk analogově, můžete zjistit v ovládacích panelech v nastavovací utilitě.

nastaveni na notebooku UMAX

17“ notebook Clevo je čestnou výjimkou

nastaveni na vetsine notebooku

Tento ACER patří k většině a fixně je vybrána pouze volba stereo

Závěrem

Prostorový zvuk analogově podporují většinou jen notebooky méně věhlasných značek (tedy často různá OEM šasi). U velkých výrobců budete mít smůlu. Já jsem kdysi vlastnil jeden ASUS (A6Km) a tam to kupodivu fungovalo – jen bylo potřeba najít ten „správný“ ovladač. Podobně to šlo řešit i na jiných noteboocích. Na Windows Vista už jsem o něčem podobném neslyšel.

V případě, že budete dbát při výběru notebooku na tuto funkci, bude váš výběr velmi zúžen. Ona i taková Toshiba Qosmio G40 – vzor multimediálnosti – má analogový výstup jen stereo. Čekat to pak u jiných notebooků je velmi naivní. Nejlepším řešením tak je dokoupení nějaké externí zvukové karty. Ta bude mimo jiné i hrát minimálně o třídu lépe než ty integrované (vlastní zkušenost). Solidní zvukovka do USB se dnes prodává za 1300,- Kč vč. DPH.

Komentáře k článku

  1. 1. swarm  16.4.2008  16:44:26

    Tenhle zápisek jsem vytáhl asi po dvou měsících od napsání. Od té doby se něco málo změnilo. Ty nové 18,4" Acer Aspire mají prostorový zvuk všechny. Jak je to u 16" verze netušim.

    Pak teda i nějaká ta MSI mají prostorový zvuk, ale ty se dají počítat mezi ty notebooky "méně věhlasných značek".

  2. 2. edois  16.4.2008  17:33:58

    [1]

    Notebook s úhlopříčkou 18,4" už snad ani není notebook, to je normální pracovní stanice (rozhodně bych to s sebou nechtěl tahat), takže se moc nedivím, že tam takovouhle feature mají :)
    Netušíte jak je to s prostorovým zvukem a ThinkPady od IBM/Lenovo (konkrétně 14" T60)?

  3. 3. swarm  16.4.2008  19:09:25

    [2] Cokoli, co má jen 2 audio výstupy má na 100% jen stereo. Navíc jsem ani neslyšel o žádném business notebooku s prostorovým zvukem. Takže odpověď už si asi domyslíš.

  4. 4. titan4  17.4.2008  15:18:56

    [3] No pro Lenovo T61 je na docku digitální sp/dif výstup. Otázka je jestli podporuje 5.1 passtrough.

  5. 5. swarm  17.4.2008  16:17:44

    [4] Jo digitální tam bude a věřim, že i bude fungovat. Na business HP v dokynách taky funguje. Já jsem teď mluvil o tom analogu, který je pro většinu lidí podstatně dostupnější. Ten tam určitě nebude.

  6. 6. lukes7  4.6.2008  15:33:39

    Jestli tomu správně rozumim, tak u notebooků, které mají digitální výstup zvuku (jack/spdif)je prostorový zvuk čili 5.1 samozřejmostí? Mám na mysli konkrétně ASUS U6SG-2P026E T9300 http://cz.asus.com/products.aspx?l1=5&l2=75&l3=589&l4=0&model=2065&modelmenu=2… . Chtěl bych ho používat jako kamaráda, kterého si budu tahat všude sebou, tak i jako "multimediální" domácí stanici, ke které si připojím přes HDMI LCD TV a přes jack/spdif 5.1 zvuk, takže by v tom asi neměl být problém, že? BTW když ho budu chtít přes ten jack/spdif připojit k reproduktorům, které jsou opatřeny klasickou "troj dířkou" pro 5.1 a pro digital optical a coax vstupem, jak to nejlépe provedu, abych měl zachován digitální 5.1 zvuk?

  7. 7. swarm  4.6.2008  15:44:28

    [6] SPDIF nedělá nic jiného, než že posílá čistě stopu v příslušném formátu a o dekódování do prostorového zvuku se stará až zařízení, ke kterému je notebook připojen. Samotná zvuková karta tedy nic 5.1 negeneruje. Pouze přeposílá audio stopu z filmu.

    Reproduktory, které nemají digitální SPDIF vstup digitálně připojit nelze. Tudíž nejde zachovat digitální zvuk při jejich připojení. Jednoduchá konverze SPDIF na analog není možná (však je to i napsáno v článku). Klasické reproduktory lze připojit jen stereo se zmíněným notebookem (prostřednictvím sluchátkového jack výstupu).

  8. 8. lukes7  5.6.2008  0:19:37

    Takže přesto, že bych chtěl notebook propojit s kvalitní 5.1 reproduktorovou sestavou Logitech Z-5500 digital THX, mám na digitální 5.1 zvuk zapomenout? Měl jsem za to, že dekodér uvnitř této reprosoustavy umí i stereo zvukovou stopu zkonvertovat do 5.1, nebo neumí? Navíc jsem si řikal, jestli třeba nebude nějaká redukce jack/coax nebo jack/optical, která by mi umožnila digitální přenos zvukové stopy při zachování maximální kvality. Asi stále přesně nechápu základní principy a rozdíly digitální a analogového zvukového signálu. Nemohl bys mi to prosím nějak stručně osvětlit?

  9. 9. swarm  5.6.2008  0:48:44

    [8] Redukce určitě jsou, ale tím se jenom změní typ konektoru, případně fyzikální princip přenosu (světlo, proud). Problém je v tom, že digitální data se posílají kódovaná nějakým formátem (AC-3,…), což je shluk nějakých komprimovaných dat v jedničkách a nulách, zatímco u analogového zvuku určuje amplituda signálu hlasitost a jeho frekvence výšku tónu.

    Ad reproduktory Logitech. Já je neznám. Pokud mají SPDIF vstup, tak tam digitálně půjde notebook připojit s 5.1. Pokud ne, tak smůla. Konkrétní specifikace reproduktorů doporučuji řešit s prodejcem, případně výrobcem.

  10. 10. lukes7  6.6.2008  12:12:54

    Zdravím, chtěl bych si doma připojit takové multimediální centrum, jehož jádrem by byl notebook s HDMI, obrazem LCD TV, a zvukem Z-5500. Jde mi o zachování co nejvyšší !digitální! kvality jak obrazové tak zvukové reprodukce a to jak u filmů tak u hudby. Nejsem si úplně jist nejvhodnějším zapojením. Napadlo mě, že !digitální! zvukovou a obrazovou stopu vyvedu z notebooku přes HDMI do LCD TV a z ní pak zvukovou stopu stále v digitální kvalitě přes optiku do Z-5500. To by snad mělo jít a digitální kvalita by měla být zachována. Nebo se mýlím? Druhá věc u tohoto zapojení, ke které bych rád slyšel nějaké názory a připomínky je když budu chtít s počítače jenom zvuk. V tom případě, pokud ho budu chtít digitální tak to budu muset vést tímto způsobem a ne přes jack do přímo Z-5500. Myslíte, že půjde vést pouze zvukovou stopu(jen hudba,či zvuk) z notebooku přes HDMI do LCD TV a odtud do Z-5500 při zachování digitální kvality?

  11. 11. zemlak  6.6.2008  23:26:47

    [10] Otázkou je jestli ten notebook má v tom jacku na sluchátka, kde je psaný výstup SPDIF optický nebo koaxiální výstup. Reproduktory obsahují jak digitální optický tak digitální koaxiální vstup. A obsahují i dekodér. Tudíž propojit to půjde. Možná to bude i hrát. Určitě bych to, ale předem vyzkoušel, jak je napsáno v článku, ne vždy to u těchto levných značek notebooků správně funguje.

    Ad !digitální! kvalita – co si pod tímto pojmem představuješ? To že je něco digitální, neznamená že je to kvalitní (viz české DVB-T :D ). Jde jen o způsob přenosu informace, v tomto případě zvuku, jak již psal Swarm, je to buď shluk 1 a 0 (digitální) nebo klasický analogový zvuk (to co nakonec stejně leze do repráků, sluchátek..)

    Ad konverze sterea do 5.1 – jestli ti jde o to, že ti "něco" bude hrát ze všech repráků kolem tebe, tak to možná ty repráky dokážou nasimulovat, ale určitě to nebude skutečný 5.1 zvuk.

    Ad propojení přes HDMI – jak dostaneš zvuk z TV do repráků Logitech?
    (A pozor, setkal jsem se již s tím, že pokud přes HDMI leze jak zvuk tak video, tak se zneaktivní ostatní výstupy, nebylo to přímo u notebooku, tudíž si tím nejsem jist, jak to zde bude fungovat.)

    A chápu, že si chceš levně doma udělat "domácí kino", ale v této kombinaci budeš rád, že to nějak rozchodíš, a že to bude hrát.
    Jinak radím obrátit se přímo na prodejce/výrobce a s ním zkonsultovat celé zapojení.


Napsat komentář