Repasované notebooky – nevýhody, problémy a na co si dát pozor

V dnešní době již nejsou repasované notebooky tak zajímavé, jako tomu bývalo dříve. Důvod je jednoduchý – nový notebook už dnes seženete za ubohých 10 tisíc. Když si pak člověk rozmýšlí, zda koupit nový, nebo ojetý, tak už není rozhodování tak jednoznačné. I dnes však mají repasy své místo na trhu, takže jsem se rozhodl jim jeden článek také věnovat.

Co znamená repasovaný notebook

To jsou zpravidla vyřazené služební notebooky z velkých firem (z důvodu inovace vybavení). Takové notebooky se pak vyčistí, nefunkční kusy se „do sebe“ zkompletují a případně se u některých vymění klávesnice (hlavně u korporátních notebooků často bývají úplně vyleštěné). Firma, která notebooky repasuje, je pak i testuje a poskytuje na ně svou vlastní záruku (případně i s dobíhající původní zárukou. Taková záruka je nejčastěji omezena na 6 měsíců od zakoupení.

Vyčištěná deska repasovaného notebooku - ani náznak prachu, či nečistot

Které notebooky se repasují

Takové, které jsou koncipované na delší provoz, než na dobu záruky. Kvůli tomu jde téměř bezvýhradně o notebooky pro firemní sektor od těch „lepších“ značek – většinou IBM (Lenovo), HP Compaq, DELL Latitude a Toshiba Tecra/Portégé. Repasované Acery a ASUSy byste hledali marně, což o nich také něco vypovídá ;-).

Kdy se repasovaný notebook vyplatí

Tohle samozřejmě významně závisí na konkrétních potřebách uživatele. Pokud potřebujete pevný (případně hodně lehký) notebook, co s vámi vydrží drsnější zacházení, a na výkonu vám až zas tolik nesejde (tj. stačí klidně nějaké Pentium-M 1,5 GHz), tak je repas zajímavou volbou. Za 12-15 tisíc seženete slušné starší IBM řady T s bytelnou kovovou konstrukcí. Něco takového byste hledali mezi novými notebooky za tuto cenu asi jen těžko.

Kdy se určitě nevyplatí

Pokud potřebujete jen něco na doma a na mechanické odolnosti vám nezáleží. Za 15 tisíc se dnes sežene i něco s dvoujádrovým procesorem a za pár korun navíc už to má i nějakou základní dedikovanou grafickou kartu. Získáte navíc plnou dvouletou záruku a úplně nový notebook.

Úskalí koupě repasovaného notebooku

Při několikaletém používání se notebook často škrábancům neubrání - i s tím je potřeba počítat

Na základě svých zkušeností se staršími notebooky jsem se rozhodl vypíchnout pár problémů, které jsou spojené v souvislosti s repasy (nebo prostě staršími NB):

  • Vysvícený displej (pokud nebyl NB většinu času zasazen do dokovací stanice s připojeným stolním panelem, tak je pravděpodobně, že bude svítivost displeje znatelně nižší, než u nového notebooku; displeje jdou také kvalitativně stále kupředu a rozdíl nového a tři roky starého je velký)
  • Hlučný disk (neustálým točením ploten se opotřebovávají ložiska, což se projevuje hlasitějším „šuměním“ a v horším případě pískáním)
  • „Ojetá“ klávesnice (ani ta nejlepší IBM nemají po dvou a více letech psaní klávesnice v 100%, takže klávesnice při psaní působí omačkaně; mimo to ani není příjemné, když jsou na ní výrazné vyleštěné plochy, kterým se notebook hlavně v pracovním prostředí málokdy vyhne)
  • Vyleštěný touchpad (také poměrně časté, pokud předchozí uživatel nepoužíval externí myš – na hladký vyleštěný povrch se pak chytá více nečistot a pot, takže jeho používání už nemusí být tak příjemné)
  • Vůle víka (tohle je většinou závislé na konkrétních modelech, protože některé na panty trpí více – typicky jde většinou o značku DELL)
  • Baterie na konci své životnosti a se sníženou výdrží (už z principu dnes Li-Ion baterie vydrží v plně použitelné podobě kolem dvou let – do notebooku tak většinou dostanete baterii s výdrží kolem jedné hodiny; i taková je ovšem na konci svého životního cyklu a klidně vám může do pár měsíců odejít)
  • Pokud už není původní záruka, tak lze reklamovat pouze u prodejce (ani reklamace u autorizovaných servisů nebývají žádná slast – u malého prodejce je situace ještě o něco komplikovanější, takže se vyplatí sledovat solventnost prodejce a ohlasy)

Můj nákup repasovaného notebooku

Musím říct, že všechno bylo perfektně vyčištěno a nikde nebyl ani náznak prachu a nečistot. Klávesnice byla jako nová a hůř na tom byl touchpad, ale ani u něj to nebylo tak tragické. Zklamání ve mně vyvolaly panty, kvůli kterým mělo víko vůli, poškrábaný kryt víka, zfušovaná evropská zásuvka (která časem začala zlobit) a dost vysvícený displej, který měl v rohu šmouhu. Disk tam byl nejspíše jiný, než tam měl být původně (ale s větší kapacitou). Po měsíci, co se notebook s bratrem vrátil domů z „výletu“, jsem kontaktoval prodejce, který mi řekl, že mám uplatnit záruku u výrobce. Ta proběhla k plné spokojenosti díky nutnosti vyměnit displej s víkem i panty v rámci jednoho náhradního dílu. Po tom všem pak notebook vypadal skoro jako nový. Kategorií samou pro sebe byla baterie. Prodejce sliboval aspoň hodinu výdrž. Nakonec se ukázalo, že to je jen asi 40 minut, které se velmi rychle ještě zkrátily a baterie tak byla skoro k ničemu.

Šmouha v rohu displeje byla poměrně nepříjemným zjištěním

Závěrem

Pokud jde o mě, tak pro sebe bych si asi repasovaný notebook nikdy nekoupil. Důvodem by byla asi ta klávesnice a displej. Tyto dvě věci totiž určují ergonomii notebooku, a když už jsem se rozhodl si koupit nový notebook, tak to málokdy bylo kvůli malému výkonu. Většinou to byla právě ta ošoupaná klávesnice a vysvícený displej. V dnešní době jde dolů i kvalita hi-end strojů, čímž se částečně smazává rozdíl od toho nejlevnějšího. I s pouhými 15 tisíci bych si radši vybral něco nového. Pokud jste však jiného názoru (například potřebujete displej s vysokým rozlišením a jinou specialitku), tak si hlavně rovnou k ceně repasu přičtěte i cenu nové baterie. Lze předpokládat, že ta dodaná bude sloužit brzy jen jako těžítko.

Komentáře k článku

  1. 1. Augi  8.2.2008  22:37:27

    Podle těch dvou fotek tipuju Dell X300, je to tak? :)

  2. 2. tark  9.2.2008  10:42:45

    Hele, klávesnice k mému notebooku jde koupit do $25 na ebay ;-) Displej už je cenově horší.

  3. 3. swarm  9.2.2008  17:04:19

    [1] Všechny fotky se týkají DELL X300 zakoupeného u usanotebook.cz
    [2] S tim ebay je to těžký. Už jenom samotný nákup tu málokdo chce absolvovat a výměna pak taky neni úplně nejjednodušší (hlavně když se bavíme o BFU). Ale vnuknul jsi mi nápad, že si tu klávesnici možná koupim pro sebe, jestli nějakou uvidim i na V3205.

  4. 4. Martin  22.1.2009  10:48:33

    Já mám s repasovanými notebooky jen kladné zkušenosti, přijde mi tisíckrát lepší rok v kanceláři používaný Thinkpad než za stejnou cenu nějaký nový mizerný plastový low-end. Jen to chce nakupovat z prověřených obchodů a aby tam byla aspoň nějaká záruka.. a samozřejmě si k ceně připočíst cca. litr na novou baterii.


Napsat komentář