Výrazný input-lag na touchpadech Alps

Dneska už si člověk musí kontrolovat pomalu každou součástku při výběru notebooku. Někdo se rozhoduje, zda bude mít v notebooku grafickou kartu ATI, nebo NVIDIA (nejlepší je stejně Intel, ale to je zas na jinou diskuzi). Někdo zas řeší, zda radši procesor od AMD, nebo snad radši Intel. Oba dva zmíněné příklady mi jsou zrovna docela putna (AMD dělá dobré úsporné mobilní procesory a v grafikách do notebooků je to stejně pořád o tom samém a spíš záleží na konkrétním čipu). Podstatně více mě zajímá, od jaké firmy mám ve svém notebooku touchpad. Proč? Protože ty dobré jsou jen od firmy Synaptics.

Situace na trhu

Drtivá většina notebooků je osazována touchpady jen dvou výrobců. Synaptics a Apls. Pár notebooků na našem trhu ještě používá touchpady Elantech. Měl jsem tu čest pouze jednou na VBI Compal FL90 (v1) a tam jsem měl co dělat, abych kurzor vůbec dostal, kam jsem potřeboval.

Alps

Dříve velmi rozšířené touchpady této firmy lze dnes spatřit především v zaběhlejších značkách (Toshiba, DELL, Lenovo,…) a to dokonce zejména v dražších modelech. Výhodu vidím snad jen v naivnější emulaci kolečka myši pomocí ovladačů. Nevýhod je hned několik – bez ovladačů kolečko myši vůbec nefunguje. Není taková podpora v Linuxu a především…

Input-lag

Největším problémem Alps je jednoznačně input-lag, který provází všechny jejich touchpady v noteboocích už dlouhé roky (má paměť sahá až do roku 2003, kdy jsem si jeden notebook s takovým touchpadem koupil). Vlastně ani netuším, co za tím všechno vězí z technické stránky, ale měl jsem možnost těch notebooků otestovat dost, abych byl přesvědčen, že nejde o chybu jen některých Alps touchpadů.

Co to ten input-lag vlastně je – jde o mírně zpoždění reakce kurzoru na obrazovce proti pohybu prstu. Ovládání je tak méně přesné, protože člověk s tímto zpožděním musí počítat a předvídat ho. Abych všechno názorně ukázal, připravil jsem si malé video natočené na notebooku Lenovo ThinkPad X300, vybaveném tímto touchpadem.

Synaptics

Dle mého názoru nejlepší touchpady vůbec. Lze je velmi pěkně nastavovat, mají podporu i pod Linuxem a i v případě chodu bez ovladače funguje kolečko myši bez problému (záleží samozřejmě na BIOSu notebooku, ale více méně to nějakým způsobem funguje všude). Pro běžného uživatele jsou ovšem nejdůležitější okamžité reakce bez velkých zpoždění. Aby bylo předchozí video s čím porovnávat, druhé je natočeno na notebooku FSC Amilo Pro V3205 (tedy Synaptics touchpad).

Závěrem

Procesor, ani grafická karta vás při běžné práci s notebookem moc trápit nemusí. Ergonomie notebooku je však důležitá prakticky vždy. Stejně jako kvalitní klávesnice, i touchpad je pro mě důležitou součástí, kterou využívám denně. Je proto velmi důležité, aby byl kvalitní a přesný.

Komentáře k článku

 1. 1. Krevety  4.6.2008  20:37:57

  S tímhle nemůžu souhlasit, zkoušel jsem Alps i Synaptics a výrazný input-lag nepociťuji, přišlo mi to stejné.
  Input-lag mají navíc i LCD panely, takže část z toho může dělat i konkretní notebook.
  Zajímalo by mě, kdyby tě někdo posadil před dva notebooky a jestli bys okamžitě určil, který Touchpad je horší a určil i výrobce :)
  Jinak na seriózní práci si člověk vytháhne myš, takže je to spíš nouzovka, ani se s tím nedělá nikterak pohodlně…

 2. 2. War  4.6.2008  20:53:55

  zkoušel jsem to hned na svem NB a reaguje bleskove. mam Synaptics

 3. 3. swarm  4.6.2008  20:56:42

  [1] Ano, dokážu určit, který touchpad je horší během pár sekund. Ten rozdíl odezvy je velký a zatím jsem ho poznal vždy hned (úspěšnost rozpoznání Alps touchpadů ->100%).

  Notebooková LCD naštěstí input-lag nemají a je to dáno tím, jak jsou ke grafice připojené (musela by mít input-lag na výstupu přímo grafická karta, což žádná z těch na trhu nemá).

  Tenhle článek jsem napsal na základě sledování notebooků během doby pěti let a stojím si za ním do posledního písmene.

 4. 4. Krevety  4.6.2008  21:13:36

  Tak ho ještě prosím zkus změřit :-)

  Podle mě kdyby to bylo tak žhavé, tak se na ně lidi sesypou, zatímco když si to vyhledám na googlu, tak si sem tam nějaký, obvykle linuxař, postěžuje, nic víc…

  Aby se z toho nestal jen předsudek, že jak vidíš Alps touchpad, tak automaticky zkoumáš input lag, namísto třeba toho, že i Synaptics touchpad může mít mizerná tlačítka atak.
  Prostě jen namítám, že se mi na tomto touchpadu dělá líp, byť je to Alps, ano zažil jsem lepší touchpady i horší, ale člověka, řekl bych, víc štvou spíš tlačítka a velikost.

  Jinak s těmi ovladači souhlasím, Synaptics je na tom lépe

 5. 5. swarm  4.6.2008  21:34:08

  [4] V článku jsou přiložena videa, takže ti doporučuju si je pustit, abys věděl, o čem mluvim. Mimochodem z toho videa si snadno můžeš dopočítat, že to bude tak 60-100ms (přesněji ti to z toho videa po komprimaci na youtube nezjistim).

  Jo a proč to nikdo neřeší, to nevim. Sám to do recenzí ale taky neuvádim, protože to je na každém třetím notebooku, který tu mám (dáno četností použití Apls touchpadů). Nicméně teď mám doma zastoupení notebooků alps x synaptics vyrovnané a i ty stroje doma mi to potvrzují. Klidně bych mohl udělat víc těch videí, ale nevidim v tom důvod. Nenechám si zas od nikoho diktovat, co jsem viděl, nebo ne. Prostě říkám, to co je vidět na videu toho Thinkpadu, to tak prostě je a je to vinou touchpadu. Je dokonce pravdou, že tenhle článek jsem napsal dřív, než jsem ten notebook na recenzi dostal. Už ve chvíli než jsem si pro něj jel, jsem si přečetl tech-info a věděl jsem, co je tam za touchpad. Už v tu chvíli jsem si promyslel, že ten článek aspoň podložim i videem. Až pak jsem ten notebook dostal do ruky a opět jsem se nemýlil.

  "Aby se z toho nestal jen předsudek, že jak vidíš Alps touchpad, tak automaticky zkoumáš input lag,…"
  …tak to je velmi hloupý názor. Kdybych se tímto způsobem choval, tak nejen že bych nedělal ty recenze, ale ztratil by i význam tento blog. Překvapuje mě, že něco takového si vůbec vypustil z úst. Nejsem zaujatý vůči žádnému výrobci. Samotného mě to štve, protože mi to hrozně ztěžuje výběr. Apls touchpad jsem měl v Toshiba Satellite 1410-604, který jsem vlastnil 3 roky. Za tu dobu jsem se dlouho snažil najít řešení tohodle problému – bezvýsledně. O to větší zklamání bylo, když jsem zjistil, že je to tak na všech.

 6. 6. Krevety  4.6.2008  21:47:18

  Tu jde prave o to, ze nejakych 60-100ms na tak mizernem polohovacim zarizeni jako je touchpad vubec muze nekoho vyvest z miry :-) proto me dost zavadi to znaceni vyrazny.

  Jinak to neber osobne, proste me to jen zajima, presvedcovat te nebudu, blog je to tvuj :-), jde jen o to, ze pravdepodobne 99% lidem to vubec neprijde, dokud jim to nekdo nerekne…

 7. 7. maxxz  4.6.2008  22:01:16

  [6] Tak to je nesmysl. Samozřejmě, že to lidem přijde. Lidi nejsou idioti, aby si nevšimli, že se jim hejbe kurzor s odezvou. Já jsem teda input-lag takhle nikdy na svém Synapticu neměl a kdybych měl, určitě se stím půjdu zlobit k prodejci, protože pokud notebook používám někde ve škole, myš k němu připojenou nemám, takže práce na touchpadu pro mě musí být plynulá a normální, abych se nezdržoval.

 8. 8. Krevety  4.6.2008  22:06:38

  [7] Tak jak vysvětlíš to, že si zatím nikdo nestěžoval, když čtvrtina notebooků ty Alpsy má :) kdyby to bylo něco hrozného a nedalo se na tom dělat.
  Je to jen to, že někteří lidi sou náchylní na kvalitu jistých věcí, mě třeba dost vadí mrzký zvuk na mém notesu, naopak sem se namlsal na LCD panelu…

 9. 9. Bananik  4.6.2008  22:10:06

  Na Dell D531 mám Alps a problémy s nim teda nemám. Momentálne tu mám aj Toshibu U400, ktorá má Synaptics a musím povedať, že na nej sa mi pracuje s touchpadom horšie. Ale svoj diel k tomuto pocitu pridáva aj to, že nie je zapustený a je to dosť nepríjemné.

  P.S. Elantech má EEE PC 900. Je to tzv. "smart-pad", čiže sa dá ovládať dvoma prstami a tak podobne. Na ňom práca taktiež bez problémov, najmä pre bežných užívateľov.

 10. 10. tark  4.6.2008  22:41:25

  Nikdy jsem si toho nevšiml. Ale nemám srovnání se Synaptics.

 11. 11. Martin1  4.6.2008  22:56:18

  já mám alps a teda funguje bleskově, to co na tom x300 se zdaleka nekoná, schválně jsem to zkoušel. je pravda že mám jednak systém trochu pročištěn a jednak poslední ovladače které by v tom nějakou úlohu hrát mohli ( pochybuju že toshiba vydává vůbec nějaké update, na tp se mi ultranav aktualizoval už 2x za půl roku ) a samozřejmě citlivost touchpadu nastavená na max.

  takže – pokud to nekomu funguje jakona tom videu, je to hruza, já osobně s tim ale takovou zkušenost nemám, mě touchpad přijde jako naprosto hrozné polohovací zařízení na jakémkoli ntb a je peklo s tím pracovat.. zlatý trackpoint jinak by nezbyla jiná alternativa než myš B)

 12. 12. swarm  4.6.2008  23:17:31

  [8] No jo, vždycky je to o tom, jak je kdo náchylný. Však taky proto o tom píšu. Ten, kdo je na tyhle věci citlivý, tak si to ohlídá a komu je to jedno, tak ten nad tím mávne rukou. Jinak tohle není jen můj výmysl a už jsem to během těch let konzultoval s víc lidma. Budu muset ještě tedy pátrat. Je možné, že jsem ještě nenarazil na ten správný Alps touchpad. Před X300 jsem měl s Alpsem Toshibu R500 a ta se chovala úplně stejně.

  EDIT: Jo, tak teď jsem jsem hledal přes google a našel jsem minimálně 10 stránek, kde si lidi stěžujou na chování Alps touchpadu. Jenom se teda nesmí hledat podle "input-lag", což je pojem charakteristický víc pro monitory. Slova jako "speed" a "response" jsou vhodnější.

  Jinak výborné označení měl jeden majitel Dell D810. Použil pojem: "drifty pointer" :-D. Jinak díky za podnětnou diskuzi – jinak bych nezkusil hledat na netu – teď aspoň vidim, že rozhodně nejsem sám.

 13. 13. Almon  4.6.2008  23:44:44

  Touchpad mě na mé R61 také občas pozlobí, vlastně pozlobil, neboť jsem ho vypnul, když je tu TrackPoint. Stávalo se mi totiž, že kurzor zničehonic při psaní přeskočil do jiné části textu.

 14. 14. DEE  5.6.2008  6:59:33

  1) Dotaz. Trpí na X300 stejným imputlagem i TrackPoint?
  2) Konstatování. Pokud 1) == FALSE pak to nebude problém, neboť TrackPoint začne (téměř) každý uživatel IBM (Lenova) dřív nebo později využívat více než touchpad. I tobě dávám tak 3-4 měsíce ;-).

 15. 15. tomasherceg  5.6.2008  8:52:16

  [6] To, že má touchpad odezvu, je mimořádně a výrazně nepříjemné, ne že není. Já třeba touchpad používám velmi často i když zrovna mám připojenou myš. Důvod? No prostě je blíž. Když píšu na klávesnici a potřebuji posunout kurzor o pár řádků vedle, jenom hrábnu na touchpad a je tam. Prostě člověk, který notebook opravdu používá, touchpad potřebuje. Anebo má klávesnici, která má něco podobného, tisíckrát denně přesunout ruku z klávesnice na myš a zase zpátky je nepraktické. Ne, že by se Windows nedaly ovládat jen klávesnicí, ale s myší je to někdy o trochu rychlejší.

 16. 16. swarm  5.6.2008  13:16:58

  [14] Na trackpointu se to těžko pozoruje. Faktem je, že na tom X300 jsem používal z tohoto důvodu prakticky výhradně trackpoint.

  U sebe ale používám kombinaci obojího. Trackpoint, když hodně píšu a nepotřebuju nic extra, protože nemusim přesouvat ruku. Touchpad, když dělám něco složitějšího a chci to udělat rychle. Trackpoint mi touchpada nikdy nenahradí, protože není tak rychlý, což je logické, protože od kurzoru požaduju změnu pozice, což je přesně to, co dělá touchpad. Trackpoint nastavuje pouze derivaci pohybu kurzoru.

  [15] Tak tak. Myš potřebuju jen na práci s grafikou. Takže na cesty s notebookem si ani žádnou neberu. Dokonce třeba na mojí externí klávesnici mi vadí opravdu snad jen to, že nemá touchpad (resp. trackpoint).

 17. 17. Martin1  5.6.2008  15:47:40

  pužíváš swarme u toho trackpointu nejvyšší citlivost ? ( nastavuje se ve zvláštním menu nezávisle na nastavení citlivosti myši a touchpadu ) pak je totiž velice rychlý, tak, že z jedné strany displeje nadruhou ho ani nezpozoruješ :)

 18. 18. swarm  5.6.2008  17:23:34

  [17] Kvůli tobě jsem si ho teď extra zrychlil (dva dílky od maxima). Uvidím, jestli to bude k něčemu dobré :-).

 19. 19. Martin1  5.6.2008  22:58:17

  no já ho mám na maximum, jinak je dle mě nepoužitelnej ( pak je touchpad opravdu lepší, ten je ale v defaultu rychlejší) i když jsou lidi kteří ho dokonce nechavaji na defaultnim stredu, coz je tak pomaly, ze nez tim prejedes obrazovku trva to snad tri vteriny..

  trackpoint sem si oblibil prave az kdyz jsem objevil ze jde zvysit rychlost pohybu.

  zarazilo me totiz ze pises "kdyz potrebuju neco jednoduchyho", to me privedlo na myslenku ze ho mas prave pomalej a pak se nedivim ze si s nim nerozumis.

 20. 20. Silas15  5.6.2008  22:58:35

  Mě to s těma touchpadama připadá stejný jako s myškama. Taky nemůžu vystát levný myšli s necitlivíma senzorama a kopil sem si pořádnou – RAZERA s laserem a oproti ostatním je to obrovskej rozdíl. Ale zkuste to vysvětlovat lidem, kteří nikdy neměli možnost tenhle rozdíl poznat.

 21. 21. Eosie  7.6.2008  3:19:54

  [6] Touchpad v žádném případě není MIZERNÉ polohovací zařízení. Hraju na něm bez problému hry jako 3D akce jDoom a díky žádnému input lagu (mám Synaptics) můžu konkurovat lidem s myší. Chce to jen cvik. Myš moc nepoužívám.

 22. 22. Krevety  8.6.2008  15:33:30

  [21] Tak to jsi asi jen vyjímka co potvrzuje pravidlo. Hrát na touchpadu hry, to můžeš hrát opravdu jen tak karty a 2D pecky a i ty celkem blbě ;)
  Snad se to tu nezvrhne v to, že se tu bude diskutovat o tom, proč všichni používáme myš, a ne touchpad u PC všeho druhu :)

 23. 23. Ladis  9.6.2008  11:55:46

  [22] Taky hraju hry na touchpadu a bez problemu. Kdyz s nim nekdo umi, tak je skoro tak efektivni jako mys (ale narozdil od pouzivani mysi nehrozi syndrom karpalniho tunelu). Samozrejme vybiram touchpady Synaptics, jine maji uvedene zpozdeni.

 24. 24. filda2003  11.6.2008  16:15:43

  Jsem vlastníkem Notebook/tabletu Toshiba Portegé M200, který je vybaven touchpadem ALPS. Po přečtení článku mi to nedalo a zkusil jsem to. Je to tam. Touchpad má malou odezvu, ale nikdy bych na to nepřišel. S touchpadem se mi pracuje naprosto bezproblémově. Myslím si, že pro běžného uživatele to nemá žádný význam. Bez toho článku bych na to nikdy nepřišel.


Napsat komentář