Svůj notebook bych za stolní počítač nevyměnil

Na foru Živě.cz byla před pár dny jedna zajímavá diskuze (čti flame). Ta, předpokládám, inspirovala Radka k napsání jeho článku „Proč nekupovat notebooky“. Říkal jsem si, že mu tam napíšu nějaký komentář, ale psát komentář pod článek, kde už jich je přes 50 vidím jen jako mrhání času, takže z toho bude plnohodnotný zápisek sem na blog :-). Na rozdíl od těch diskutujících lidí v komentářích nebudu nijak polemizovat nad tím, jestli má Radek pravdu, či ne. Zaměřím se spíš jen na své osobní stanovisko a své vlastní hodnoty.

Notebooky a já

Přiznám se, že mě notebooky fascinovaly asi úplně vždy (tenkrát ale podstatně víc než dnes). Dostal jsem se k nim ještě poměrně mladý. Díky tomu jsem měl ohromné množství času „vystřízlivět“ a vidět i jejich negativa. Už fakt, že píšu tento blog, ukazuje, že jsem u notebooků nakonec zůstal, takže jsem evidentně vyhodnotil, že pro mě asi úplně tak špatné nebudou.

Kde vidím negativa notebooků

To je jednoduché. U notebooků jsou tři zásadní problémy – jsou dražší, méně výkonné a méně ergonomické. První problém už dnes mírně odpadá. Nějaký základní notebook dnes máte za 10 tisíc. Notebook, který mně vyhovuje, je však stále ještě aspoň za 30 tisíc. Za takovou cenu už bych si holý (bez periferií) počítač mohl pěkně vymazlit.

Menší výkon je problémem závislým na tom, co na počítači musíte dělat. U mě to je většinou základní kancelářská činnost, práce v grafických programech (avšak většinou nejde o žádné obrovské soubory, či speciální efekty – jen jednoduchá úprava fotek a vlastní kresba pomocí tabletu) a programování nenáročných projektů ve Visual Studio .NET 2005, NetBeans, či Keil Microvision. Nejsem tedy nějak extra náročným člověkem. Pokud má člověk dvoujádrový procesor, tak už bývá problém jen paměť RAM, nebo rychlost pevného disku. Na Windows XP mi pro podobnou práci s klidem stačí 1,5GB RAM (většinou obsazeno 800MB při několika spuštěných vývojářských nástrojích). Pro Windows Vista jsou optimální tak 2-3 GB. Paměť RAM je dnes naštěstí extrémně levná.

Pevný disk je velkou brzdou mnoha notebooků. Já jsem si nakonec koupil rychlejší se 7200 rpm. Od té doby už si na výkon ani nestěžuji. Dnes lze získat 2,5“ disky s rychlostí 50 až 60 MB/s, což není vůbec špatné. Dalo by se říct, že celkově jsem s výkonem spokojen. Moje práce možná je méně náročná, ale na profesionalitě a nutných znalostech k jejímu vykonávání to nic neubírá :-).

Poslední a největším problémem je ergonomie. Tady už musím uznat, že problém je. Jako jediný prohřešek proti pohodlí beru displej blízko klávesnice. Buď máte špatnou polohu zápěstí, nebo krku. Ideální poloha prostě neexistuje a je to potřeba brát jako fakt. Čím je notebook menší, tím je tento problém větší. Udivují mě tedy lidé (jako že fakt existují), kteří používají 12“ notebook „stand-alone“ jako svůj primární počítač a ještě se chlubí, jak se jim na tom skvěle dělá. Ničení zdraví je v tomto případě jasně prokázáno, a jestliže vás při podobném počínání nic nebolí teď, neznamená to, že by se vám to ještě nemohlo vymstít třeba za 5-10 let. Ono se vám to pak zúročí :-).

Pozitiva, aneb proč mám notebooky tak rád

Z minulé kapitoly je jasně pochopitelné, že notebook není pro každého. Hlavně ten, kdo potřebuje velký výkon, bude mít smůlu. Ten dokážou nabídnout jen některé notebook a ty už se zas často neslučují s tím, co já považuju za notebook. Výkon procesoru je problém jen částečně. Problém je hlavně ve výkonu grafické karty. Tam notebooky neuvěřitelně zaostávají a zaostávat budou.

Obrovskou výhodou notebooku je samozřejmě možnost mít přístup ke své práci (a datům) kdykoli a bez nutnosti cokoli řešit. Někdy jsem sice celý den jen doma, ale někdy se doma zas za několik dní ani neukážu. Stolní počítač je tedy pro mě úplně bezpředmětný. Někdy jsem doma a jen se mi nechce být zavřen u sebe, tak se třeba rozvalím na sedačce v obýváku, jsem v kuchyni, nebo prostě jen ležím na posteli (ono vyřídit maily a přečíst si fórum ještě z postele je ohromně pohodlné). Zvykl jsem si, že i na takových místech můžu pracovat, popřípadě „jen být online“. Fixovat se doma jen na jedno místo, ze kterého můžu být na počítači – toho už bych asi ani nebyl schopen.

Problém je v tom, že nejsem vždy doma. Někdy jsem u své milé a někdy u kamarádů. S notebookem vím, že si tohle mohu dovolit, a pokud by náhodou bylo potřeba něco akutně řešit, tak není problém. Jen vytáhnu notebook a udělám, co je třeba. Počítač by mě neuvěřitelně svazoval – co když budu muset něco vyřídit a dozvím se to zrovna, když jsem pryč? Desítky kilometrů domů už bych se kvůli tomu nehnal. Notebook mi pomohl zefektivnit i některé přesuny. Cestování do Prahy autem jsem dávno vzdal (je to jen stres), takže využívám hlavně vlaky. Cesta mi trvá třeba celou hodinu. Pokud jedu každý den tam a zpět, tak už jsou to dvě hodiny času, které s notebookem můžu zužitkovat na práci (a tak i konám).

Pokud už jsem doma a potřebuju tam dlouhodobě pracovat, tak využívám všech možných externích periferií. 21“ kvalitní S-PVA LCD, ergonomická klávesnice a myš, externí zvukovka, solidní reproduktory a mnoho dalšího příslušenství, které mi zpříjemňuje práci u počítače. Díky tomu se vyruší ten největší problém notebooku, kterým je ergonomie. Tam, kde bych používal stolní počítač, tedy mám plnohodnotnou ergonomii klasických stolních periferií a tam, kde se musím omezit na samotný notebook, tak bych mít stolní počítač stejně nemohl. Nic tak neztrácím, ale získávám hodně navíc. Takovou třešničkou na dortu je pasivní chlazení mého notebooku, díky kterému si užívám maximálního ticha. Ono hlavně když jsem doma, tak to umím ocenit. Při tichu se mi lépe myslí.

Závěrem

Tak tohle je můj názor a proto mám notebooky rád a příště si koupím opět notebook. Pokud nezačnu dělat nějakou práci, která vyžaduje maximální výkon, tak o stolním počítači ani nebudu přemýšlet. Moje priority se možná změní časem, až se konečně usadím, ale řešit co pak budu, až taková situace nastane. V současnosti mi tedy můj 12“ notebook FS Amilo Pro V3205 a hromada periferií plně vyhovuje. Hlavně v souvislosti s neomezeným mobilním připojením umí být notebook opravdu mocným nástrojem.

Komentáře k článku

 1. 1. Radek Hulán  28.2.2008  19:29:36

  "Obrovskou výhodou notebooku je samozřejmě možnost mít přístup ke své práci (a datům) kdykoli a bez nutnosti cokoli řešit." — na to existují servery ;) Exchange, Sharepoint, atd… Na svá data je poté možné přistupovat nejen z jednoho jediného notebooku, ale z libovolného PC či třeba mobilního telefonu.

  Jinak to, že k počítači připojuješ hromadu externích věcí (LCD, klávesnice, myš, atd.) znamená, že je to vlastně … desktop. Ale ono k tomu člověk musí dospět, to nemyslím ve zlém, v noteboocích se vzhlíží spíše ti mladší, ale pokud už pořád různě nepobíháš, máš dům a kancelář, tak je to zase někde jinde. Sám jsem psal, že notebook je nutný pro studenty a obchodní cestující, profík v kanceláři si pro práci rozhodně ale notebook nezvolí.

 2. 2. Crestwood  28.2.2008  19:45:31

  [1] — odstraněno osobní napadání, příště je to na ban — Pre kopec ludi pocnuc studentmi konciac zaneprazdnenymi obchodnymi cestujucimi je notebook velmi casto nutnost.
  Preco?
  A, Studenti – namiesto tahania USB kluca (da sa stratit, nemusi fungovat kvoli lokalnej restrikcii adminom) beries notebook – skola nemusi zabezpecovat nakladne PC pracovisko ale vybavi miestnost akurat stolmi, stolickami a par zastrckami. Navyse mozes s notebookom pracovat aj v kniznici a podobnych lokalitach – a stale ides so svojimi datami a nastaveniami.
  B, Obchodni cestujuci – tu sa snad nemusim rozpisovat. Je VELA takychto ludi a tym teda desktopom velmi nepomozes…
  C, Zamestnanci – cudoval by si sa, ale aj tu sa daju s notebookmi urobit zazraky. Desktop NIE JE to iste ako notebook s docking a periferiami – notebook totiz mozes premiestnit omnoho lahsie. Vo vela firmach proste funguju open-space a rokovacky, kde sa proste zoberu vlastne notebooky a podla potreby sa zadokuju bud v rokovacke, vo vlastnom kancli alebo niekde blizko cloveka s ktorym robis na projekte. A este to mozes pouzivat aj na cestach – napr. ked mate nejaky meeting niekde mimo office-u.

  Nevravim ze notebook je NUTNOST, vela ludi si naozaj vystaci s desktopmi (statne organy, obvodni lekari a pod.). Ale zatracovat notebooky – NIE.

  Btw, momentalne som dlhodobo v zahranici (studijny pobyt); si ochotny mi zaplatit dopravu mojho big-toweru, 24" monitoru, 5.1 reprosustavy a beznej klavesnice na 1000km vzdialenost? (poprosim pri najblizsej "tvojej" odpovedi vyjadrenie)

  PS: Co takto v zaujme objektivity mat tiez pri kazdom prispevku zo zaciatku karmu 0?

 3. 3. Crestwood  28.2.2008  19:46:09

  [1] Zo skusenosti (realnych) kolko ludi si cerpal? Evidentne si nevystrcil nos z CR, nakolko si asi nepostrehol trend kontinualneho zlievania sa cinnosti do jednej masy. Pre kopec ludi pocnuc studentmi konciac zaneprazdnenymi obchodnymi cestujucimi je notebook velmi casto nutnost.
  Preco?
  A, Studenti – namiesto tahania USB kluca (da sa stratit, nemusi fungovat kvoli lokalnej restrikcii adminom) beries notebook – skola nemusi zabezpecovat nakladne PC pracovisko ale vybavi miestnost akurat stolmi, stolickami a par zastrckami. Navyse mozes s notebookom pracovat aj v kniznici a podobnych lokalitach – a stale ides so svojimi datami a nastaveniami.
  B, Obchodni cestujuci – tu sa snad nemusim rozpisovat. Je VELA takychto ludi a tym teda desktopom velmi nepomozes…
  C, Zamestnanci – cudoval by si sa, ale aj tu sa daju s notebookmi urobit zazraky. Desktop NIE JE to iste ako notebook s docking a periferiami – notebook totiz mozes premiestnit omnoho lahsie. Vo vela firmach proste funguju open-space a rokovacky, kde sa proste zoberu vlastne notebooky a podla potreby sa zadokuju bud v rokovacke, vo vlastnom kancli alebo niekde blizko cloveka s ktorym robis na projekte. A este to mozes pouzivat aj na cestach – napr. ked mate nejaky meeting niekde mimo office-u.

  Nevravim ze notebook je NUTNOST, vela ludi si naozaj vystaci s desktopmi (statne organy, obvodni lekari a pod.). Ale zatracovat notebooky – NIE.

  Btw, momentalne som dlhodobo v zahranici (studijny pobyt); si ochotny mi zaplatit dopravu mojho big-toweru, 24" monitoru, 5.1 reprosustavy a beznej klavesnice na 1000km vzdialenost? (poprosim pri najblizsej "tvojej" odpovedi vyjadrenie)

  PS: Co takto v zaujme objektivity mat tiez pri kazdom prispevku zo zaciatku karmu 0?

 4. 4. Radek Hulán  28.2.2008  19:56:22

  [2] http://myego.cz/item/proc-si-nekupovat-notebooky

 5. 5. Crestwood  28.2.2008  20:25:31

  [4] hehe, 35rocny nafukany demagog :) Mam 21, nerobim v IT 20 rokov a ajtak som bol uz 50 krajinach sveta, zil som v Mexiku, Japonsku a momentalne v Dansku.
  (link si mozem vymysliet aky chcem)

  Nazor genia – plne suhlasim. Prosim o uznanie, mam totiz IQ o 6 vyssie nez nejaky Hulan, ktory zalozil svoju zivnost prave na manipulacii mas. Bez nich by si nebol tam kde si, Hulane a velmi dobre to vies.

 6. 6. Crestwood  28.2.2008  20:26:41

  [3] A ja len dodam, ze tento komentar bol len duplicitou toho povodneho (uzasny Internet Explorer nesignalizoval odoslanie a so svojim JavaScriptom to poslal 2x). Takze ziaden brak.

 7. 7. swarm  28.2.2008  20:39:06

  [1] Servery na skladování dat by mi nepomohly. Ohledně okolních počítačů bych měl problém, že ne všude je nainstalované VS.NET/Netbeans, Matlab a grafické programy. Ty už bohužel jen tak snadno sdílet nemůžu. U notebooku navíc díky hibernaci mohu po spuštění ihned pokračovat v práci přesně tam, kde jsem přestal.

  Mám sice doma PDA i mobil s Windows, PSION a dokonce i komunikátor na Symbianu, ale díky vyšším nárokům na softwarové vybavení mi notebook moc nenahradí. Snad jen ten komunikátor díky výborné klávesnici občas poslouží na psaní zápisků sem na blok, nebo psaní recenzí (+ samozřejmě icq, emaily a procházení webu).

  Jinak máš pravdu – když připojim všechno to příslušenství, tak je z toho desktop. Kdybych většinu času dělal doma, tak tam místo toho notebooku určitě stojí nějaké tiché PC. Jenže to můj případ (bohužel?) není. Kdybych neměl notebook, tak bych nikdy nemohl psát tenhle blog a odpovídat na forech. Ono třeba i tento článek jsem napsal na notebooku a poslal při cestě vlakem domů.

 8. 8. Radek Hulán  28.2.2008  21:00:05

  [7] však počkej až se usadíš, oženíš, postavíš barák… Na nesmysl jménem notebook zapomeneš, budeš mít super-výkonné desktopové PC a 30" LCD. Notebook bude jen na občasné cesty, prezentace, chatu…

  Z jiného soudku: notebook *má* ovšem mírný smysl pro určité firmy, pokud mají stovky či tisíce počítačů, poté některé standardizovaným notebookem (třeba Lenovo R61 všem) výrazně ušetří. Je snazší pro IT oddělení starat se o jeden kompaktní stroj, než o kombinaci desktop + monitor + klávesnice + myš, navíc si zaměstnanec notebook může vzít domů a pracovat z domova. Typicky stejně potřebuje jen jednu či dvě firemní aplikace a přístup na Exchange, a na to jim i mizerný kompromis jakým je notebook stačí. Ušetří se i na energii. Takže uvedený kompromis nemusí být jen špatně, minimálně z pohledu majitele firmy (nicméně toto jde použít pro velice omezené množství firem, navíc se zase zásadně zvyšují požadavky na zabezpečení, šifrování dat, komunikace, atd.). Není to černobílé…

  Naprostý nesmysl je ovšem notebook pro většinu domácích uživatelů, kteří si jej masově kupují, protože je to cool a „in“. V 99% jej ovšem nikdy nikam nenosí, takže dostávají jen ergonomicky i výkonově mizerné stroje, které nedostačují ani na editaci fotek z digiaparátu, natož třeba na zpracování videa (už vůbec nehovoře o nastupujícím HD)… :(

 9. 9. Crestwood  28.2.2008  21:13:36

  [4] "reakce na Crestwood — #2 hehe, náctiletý (studující) blbečku :-) Jsi týden v zahraničí a cítíš se jako velký king? Hm…. Ani to ne, jsi v SK a opravuješ notebooky. "

  Tento prispevok bol upraveny PO mojej odpovedi nan. Myslim ze toto ide byt moj posledny prispevok na myego, nakolko editaciu prispevok PO ODOSLANI na vylepsenie ega diskutujuceho povazujem za nehodnu moderatora.

  1, Z IP adresy je jasne, ze som v Dansku a nie tyzden (googluj Peter Suba site:.dk).
  2, Notebooky neservisujem, neopravujem a nepredavam. Davaj dokaz.
  3, V Dansku som minimalne na 5 mesiacov (pocnuc 19. januarom), predtym 6 mesiacov Japonsko a dokopy minimalne pol roka v krajinach typu Velka Britania, Mexiko, Nemecko a Japonsko. A 3,5 roka studia v Rakusku ;) Myslim ze som sa tu vsetkym predstavil, ale ponuky na pracu mi posielat nemusis, poslem ich do kosa…

 10. 10. swarm  28.2.2008  21:32:12

  Potěšilo by mě, kdybyste to trochu zklidnili… oba :-/

 11. 11. swarm  28.2.2008  21:35:04

  [8] S domácími uživateli a "domácími notebooky" souhlasím. Nechápu lidi, co si pořizují notebook domů na stůl. Pro podobné věci jsem nikdy neměl pochopení.

 12. 12. Bananik  29.2.2008  0:26:42

  [8] [11] "Naprostý nesmysl je ovšem notebook pro většinu domácích uživatelů, kteří si jej masově kupují, protože je to cool a "in". V 99% jej ovšem nikdy nikam nenosí, takže dostávají jen ergonomicky i výkonově mizerné stroje, které nedostačují ani na editaci fotek z digiaparátu, natož třeba na zpracování videa (už vůbec nehovoře o nastupujícím HD)… :("
  Názor si to síce zaujímavý ale nepovedal si to "pre" keď si napísal o tom "proti". Ja týchto ľudí zase naopak plne chápem. Sú užívatelia, respektíve používatelia notebookov, ktorí nepotrebujú výkon desktopu ale skôr uvítajú keď si možu zobrať po celodennej osemhodinovej práci za desktopom svoj notebook do postele a písať si so svojou rodinou alebo pohodlne telefonovať cez skype, prípadne počúvať hudbu a nemusia pri tom sedieť na jednom mieste. Sú to užívatelia, ktorí potrebujú notebook na internet, telefonovanie, ICQ a čas od času Office a pri tom ho využívajú iba na malý časový úsek dňa. Pri dnešných cenách si môžu kúpiť pre ich činnosti postačujúci notebook už za 10 000 a majú kompletný stroj a nemusia sa starať o kúpu monitoru, klávesnice atd atd. Samozrejme, že v prípade potreby si môžu dokúpiť externú klávesnicu a myš už má dnes pripojenú snáď každý domáci notebook. Popri tom tieto dve externé zariadenia nijako rapídne neznižujú mobilitu notebooku zo stola do postele prípadne na iné miesto v dome.
  Takže pre týchto užívateľov je notebook jasná voľba. Zaberá menej miesta, je to pekné, štýlove, prenositeľné po celom byte a hlavne im to plne postačuje a vytvára domáce pohodlie, ktoré pri desktope len tažko budú hľadať.

 13. 13. swarm  29.2.2008  8:23:29

  [12] ONo je ale velké množství lidí, co ten notebook má jen na stole a nikdy s nim ani nějak nehnuli. Můj bratr je přesně tenhle typ. Za dva roky, co ho měl, ho zvedl ze stolu asi 4x… z toho 2x aby ho odnesl do servisu.

 14. 14. Bananik  29.2.2008  9:33:22

  [13] Tak to áno. Aby ležal na stole, tak to ho je škoda aj keď niekorí ľudia ho kupújú aj kôli miestu na stole a pod stolom a radšej si kúoia noťas za 10 000 ako veľký desktop za to isté.
  Ja som doma nechal rodičom práve môj starý notebook, ktorý využívajú iba na internet a zrovna ho ani veľmi neprenášajú lebo je trochu poškodený. A mám doma aj pomerne starý desktop ale ten sa takmer už nezapína. Je tam totižto hodne staré CRT, na ktoré sa pozerať je dosť utrpenie aj keď železo vo vnutrí skrine je silnejšie ako na noťase tak rodičia to nepotrebujú. Okrem toho ten desktop je už pomerne kazivý. Takže až im notebook doslúži a poberie sa do neba tak opäť rozmýšľam, že im kúpim nejaký jednoduchý notebook, ktorý môžu aspoň prenášať po byte a vlastne všetko to čo som už vyššie napísal.

 15. 15. tark  29.2.2008  22:19:16

  Hele, on je rozdíl používat notebook + PC, anebo jenom PC ;-)

 16. 16. Almon  3.3.2008  18:01:01

  Také bych svůj notebook za stolní PC nevyměnil. Je fakt, že pro mě je notebook nutnost, protože studuju a celkově bydlím na 3 místech, ale i když jsem delší dobu u rodičů, kde je stolní počítač, raději pracuju na laptopu. S názorem RH ohledně notebookům naprosto nesouhlasím. Negativa uvedená v článku Proč si nekupovat notebooky se možná tak hodí pro 12" laptopy, na 15,4", což je zřejmě nejprodávanější kategorie, se dá slušně dělat, samozřejmě ale záleží na daném přístroji. Já mám například Lenovo ThinkPad R61 a na uživatelský komfort si nemůžu stežovat, displej dostatečně velký 1680 x 1050, výkon dvoujádrového 2GHz procesoru mi bude stačit i za 3 roky, 3 GB RAM je také naprosto dostačujících. Snad jedinou brzdou je 5400 ot disk, ten lze ale v pohodě vyměnit za rychlejší.


Napsat komentář