HAL3000: Prodáme a ještě z vás udělám blbce

notebook hal3000Málokdy si beru na paškál nějaké konkrétní výrobce a prodejce. K výjimce dojde jen v jednom případě – když mi jednání z jejich strany přijde nějakým způsobem neetické a no… prostě nefér. Teď jsem narazil zas na jeden případ, který je minimálně k zamyšlení.

Znáte notebooky HAL3000?

Věřím, že vás bude málo těch, co odpoví kladně. Přesto tu jsou už nějakou dobu. Jde více méně o ty nejlevnější OEM šasi tlačené tvrdě na cenu (něco jako třeba VBI). Ačkoli tyto notebooky pokrývají úplně nejnižší cenový segment – druhá strana to vidí úplně jinak. U výběru notebooků si pak můžete přečíst na některých internetových obchodech (z části které jsem viděl dnes poprvé).

Proč HAL3000? Počítače HAL3000 jsou dodávány jednou z předních firem působících v oblasti velkoobchodního prodeje IT produktů a výroby počítačů. Počítače HAL3000 jsou sestavami výhradně z prověřených a kvalitních komponent. Na jich dodávkách spolupracujeme přímo se společnostmi AMD, MSI, Benq, Teac, Toshiba, Sapphire, Prolik, Intel, Western Digital, Microsoft, apod.

Jenže zrovna ty notebooky jsou často OEM šasi Mitac, což jsou jedny z těch nejhorších a nejproblémovějších. HAL3000 notebooky jsou vytvořeny pouze osazením standardních komponent (procesor, RAM, disk,…) do této šasi, na kterou se pak přelepí nálepka „výrobce“. Rozhodně nejde o žádný výsledek komplikované spolupráce.

HAL3000 je kvalitní, cenově zajímavý a marketingově dlouhodobě podporovaný produkt, který kromě kvalitního zpracování nabízí i bezstarostný servis pro Vaše zákazníky.

Dovolil jsem si vytáhnout část jednoho prima odstavce z jejich vlastního prospektu. Kvalitní zpracování u těchto šasi je docela úsměvné. Holt má každý asi trochu jiné nároky. Já pod kvalitním teda určitě vidím úplně jinou kategorii notebooků. Třeba něco s business sektoru větších výrobců, kde, ač jde o levné notebooky, je velká možnost i rozšířit záruku. Tady vám totiž nikdo mezinárodní záruku či opravu u zákazníka do druhého dne nenabídne.

Abych se přesunul k jádru věci, co mě dokopalo, abych tento článek napsal. Vyloženě mě rozzlobil popis jednoho notebooku (jediného), co jsem si náhodně otevřel na jejich stránkách. Jde o notebook HAL3000 Silver, který za svou cenu 15 tisíc s DPH je jen mírně předražený proti obdobným konfiguracím světových výrobců. Vypíchnul jsem několik perliček:

Notebook HAL3000 Silver je výkonný notebook postavený na Intel platformě určený pro uživatele, kteří vyžadují vysoký výkon.

S Pentium Dual-Core procesorem a integrovanou grafikou se o vysokém výkonu nelze bavit ani náhodou. Jde v podstatě o to nejslabší, co se dnes nabízí.

chatovani bude hrou

deti se radosti poserou

Tak tohle snad ani komentář nepotřebuje. Marketingové žvásty nejvyšší kategorie. Navíc s integrovanou grafikou od Intelu budou děti asi velmi smutné (tyto obrázky jsou dokonce i u notebooku s grafikou VIA). To považuji za klamání zákazníka.

Už jsem chtěl napsat závěr, ale při zavírání prohlížeče jsem narazil ještě na takovou perličku:

HALbook Gold II je výkonný notebook postavený na Intel platformě 965 (Santa Rosa) s mobilní garfickou kartou NVIDIA 8400 256MB určený pro nejnáročnější uživatele.

Závěrem

Nechci se samozřejmě do nikoho nějak extra pouštět. Jejich notebooky jsem neviděl (ale viděl jsem ty OEM šasi, takže o jejich kvalitě mám jasno) a nikdy jsem u nich nic takového ani nekupoval. Ale jejich agresivní marketing se mi ani náhodou nelíbí. Tímto způsobem útočit na méně počítačů znalé jedince je prostě neetické.

Komentáře k článku

 1. 1. shadowboy  24.6.2008  23:50:27

  tak toto je skutočne už klamavá reklama a to pokiaľ viem je minimálne na bonz na obchodnú inšpekciu, alebo inú kompetentnú inštitúciu…kúpi si takýto stroj nejaký človek ktorý nemá prehľad a po nejakej dobe zistí, že ho pekne oj***li, toto je naozaj už silná káva.

 2. 2. lipo  25.6.2008  10:55:25

  No je to sice kompilované, ale v zásadě jde o VBI. VBI používá stejná šasi a stejné komponenty a typové řady se jmenují např. HAL80. Kdysi jsem vybíral notebook pro přítelkyni a vybral jsem právě VBI, protože nároky byly přece jenom trošku jiné než moje (mám T61).
  Reklama je samozřejmě úsměvná, ale přiznejme si, že klamavá reklama je na každém rohu. V době internetu také není problém během volného dne nastudovat všechno co se dá a jít na jistotu (nedávno koupě auta, pračky… v obchodě chytřejší než prodavači). Je to smutné, ale zákazník nemůže pořád volat po omezení prodejce, ale být informovaný.

 3. 3. swarm  25.6.2008  13:45:08

  [2] Vůbec nejde o VBI a ten notebook, který myslíš, se jmenoval HEL80 (šasi od Compalu).

 4. 4. maxxz  25.6.2008  19:27:13

  Nepřekvapuje mě to. :) Pamatuju reklamu od T-mobilu na špičkový notebook ACER Extensa :)

 5. 5. War  25.6.2008  22:46:57

  Ja ted mam dilema pišu odobne popisky a žvasty… prace z domu a v celku penize… otazka zni. blbnout si za ty penize hlavu ? Nevim ale kdybych vam tady napsal fraze ktere mi vedeni vratilo a ktere si tam představuji tak se budete chytat za hlavu

 6. 6. Bananik  26.6.2008  1:54:24

  Je to čistý marketing. Neviem či toto nesie prvky definície klamlivej reklamy, ale podľa mňa nie. Neetická reklama to rozhodne je. Ale či je to nezákonná a klamlivá reklama, to si tvrdiť nedovolím. Dnes je totižto veľká konkurencia a vidieť niečo podobné už nie je vôbec rarita. Firmy sa snažia predať všetko čo sa dá a akokoľvek sa to dá, často krát aj na hrane zákona.

 7. 7. swarm  16.7.2008  12:59:12

  Právě jsem si četl na notebook.cz Doležalovu recenzi na jeden HAL3000 a docela mě překvapilo, že jinak mírný autor ten notebook tak sjel :-)

  http://notebook.cz/clanky/recenze-notebook/2008/HAL3000-PLATINUMII-BAREBONE

  Dovolil bych si vypíchnout jednu citaci:

  "Grafická karta NVIDIA 8400M G není určena pro hraní her – ač se marketing HAL 3000 snaží jak může, popisuje notebook s ní jako " s mobilní grafickou kartou NVIDIA 8400 256MB určený pro nejnáročnější uživatele". a ve svém orientačním hodnocení jí dává u 3D výkonu 9 bodů z 10. Tomu totiž naprosto neodpovídají její specifikace"

  9 z 10 bodů je docela vtipné, když vidím ty výsledky odpovídající sdílené grafice od intelu (GMA X4500 HD).


Napsat komentář