Nokia E90 – tak si představuju pořádný mobil

Mám obrovské zkušenosti s PSIONy, PDA s PalmOS i PocketPC a Windows Mobile telefony, ale až teď jsem našel opravdu geniální zařízení. Patřím mezi velmi náročné uživatele a často jsem měl problém, že mi zařízení na trhu prostě nesedla. PalmOS jsem přestal považovat za dobrý operační systém prakticky s příchodem barevných zařízení a první použitelnou verzí Windows Mobile – tedy 2002.

Dřívější zkušenosti s Windows Mobile

Windows Mobile jsou mi jako systém asi nejbližší. Je to možná tím, že s nimi mám mnoho let intenzivních zkušeností. Už v roce 2003 jsem měl drahé hi-end PDA s Wifi i BT konektivitou a nadprůměrnou výdrží na baterie (velikostí na úrovni těch dnešních – tehdy však patřilo k těm úplně nejmenším a nejlehčím). Nejednou jsem byl týdny v končinách, kdy jsem si musel cestovat i za elektřinou několik kilometrů. Pak mi bylo PDA připojené přes BT k telefonu mým jediným spojením se světem. Díky podobným situacím jsem se naučil vymáčknout z podobného řešení maximum.

Když jsem se rozhodoval o koupi nového telefonu minulý rok, rozhodl jsem se, že zkusím něco „smart“. Po zkušenostech z oblasti PDA jsem se zvolil zařízení s Windows Mobile a to ve své nejnovější verzi 6.0. Bohužel integrované schopnosti mobilního telefonu vytváří na operační systém velké nároky co do použitelnosti i aplikační výbavy. O to víc jsem byl překvapen, že čisté WM zařízení je v mnoha ohledech podstatně horší než klasický hloupý telefon. Aby byl telefon z WM použitelný, tak si musíte nainstalovat velké množství aplikací. Řekl bych, že tak aspoň 10 je ten správný počet pro začátek. Systém totiž nevlastní dokonce ani (!) použitelný budík. Mnoho kvalitních aplikací je samozřejmě placených, takže k celkové ceně telefonu je potřeba ještě trochu přitlačit.

Nokia e90 v akci

E90 v akci - webová stránka konečně vypadá jako na počítači

Mobilním zařízením s operačním systémem Symbian jsem nikdy moc nefandil. Bral jsem to jako zprznění původního EPOCu. Asi nejvíce je tomuto původnímu systému podobná verze S80, kterou využívaly komunikátory Nokia (například N9300, kterou jsem před měsícem dostal a používám ji k původnímu telefonu jako „nouzový“ ICQ klient a prohlížeč webu, když se nehodí vytahovat notebook).

Nokia E90 a Symbian

Nějakou dobu mám možnost testovat i nejnovější komunikátor Nokia E90, který se od speciální varianty operačního systému oprostil. Díky tomu ubyl největší problém – tedy nedostatek aplikací. Po všem to zklamání s všemožnými WM zařízeními od HTC jsem nic moc nečekal. O to více jsem pak byl překvapen. Nokia E90 se mi libí rozhodně mnohem víc díky profesionálnímu černému vzhledu. Není to sice mrňous, ale určitě bych se za něj nestyděl :-). Proti chytrým VM zařízením je Nokia užší a vyšší. Díky menší šířce se lépe drží, když ji používám jen jako telefon. Výška je naopak velmi užitečná, když si komunikátor otevřete. Vešla se na něj totiž lepší klávesnice (porovnával jsem například s modelem HTC Kaiser) a také širší displej. Ten vidím asi jako největší výhodu. Nabízí totiž takový komfort prohlížení, jaký můžete najít na některých UMPC a mininoteboocích (třeba ASUS Eee PC). Displej má neuvěřitelné rozlišení 800×352, které se nádherně čte. Přínos proti ubohému 320×240 je prokazatelný. Na takovém displeji si totiž můžete otevřít dokumenty v původním nepřeformátovaném vzhledu (u PDF je to k nezaplacení) a velmi použitelné je konečně i prohlížení webových stránek.

Nakonec musím říct, že ani ten standardní Symbian není zas tak špatný. Lze na něj s přehledem sehnat všechny potřebné aplikace (často ty samé jako na WM) a hlavně v základu je telefon podstatně použitelnější. Tady mi stačí 3-4 speciální aplikace a nic mi už nechybí. Pokud jde o rychlost, tak ta je nesrovnatelná. Pochopí to jen ti, kteří si mohou dát obě zařízení vedle sebe. WM 6.0 mi po těchto zkušenostech přišel neuvěřitelně neohrabaný a pomalý (a to ani nemluvím o tom, pokud je nasazen jen na nějaký jednodušší telefon, jako mám já – tam už je to fakt zoufalost). Sranda byla vidět nainstalované stejné aplikace na stařičkém DELL PDA s 300MHz procesorem a WM2003 a úplně novém hi-end s „PDA“ s WM 6.0 Pro. Stařičký DELL byl i ve stejných aplikacích rychlejší (načítání, přepínání,…).

Pro porovnani Nokia 9300

starší Nokia má mimo jiné menší rozlišení, ale stále je ještě dobře použitelná - při 320x240 na HTC Kaiser byste viděli na šířku jen polovinu

Závěrem

Když si připočtu, že nová E90 má všechny možné vychytávky včetně GPS modulu, 3G, Wifi a lépe nastavitelného kloubu , tak mohu říct, že pro mě jde o ideální telefon (resp. multifunkční zařízení schopné v některých ohledech na cestách nahradit i notebook). Četl jsem sice i nějaké to srovnání HTC Kaiser a E90 (oba jsem měl možnost testovat), ale nemohu se ubránit dojmu, že redaktor byl spíše hračička (pro takové lidi má WM podstatně větší vyžití, o tom nemůže být ani řeč) a nezaměřoval se tolik na věci, které ocení profesionálové. Recenze tak byla silně ve prospěch HTC. Profesionál více ocení rozsáhlejší schopnosti integrovaného kancelářského balíku v E90 (Office Mobile je se svými velmi omezenými schopnostmi s prominutím ten nejhorší kancelářský balík, jaký jsem kdy měl tu čest používat). Ocení, že v nouzi může pohodlně vytvořit klidně i celou PowerPoint prezentaci. Stejně tak ocení i podstatně pohodlnější prohlížení webových stránek a dokumentů (na cestách často studuji různé příručky a ty jsou díky komplikované grafice prakticky nekoukatelné na 320×240). Nějaké maily, kalendář a synchronizace s Outlookem jsou pak také na špičkové úrovni a třeba taková synchronizace je dle mého názoru podstatně dotaženější než u WM (problémy BT synchronizace na mnoha WM6 zařízeních se starším Windows než Vista atd.).

Pokud jde o displej, tak u toho jsem rád, že není dotykový. Čmárání poznámek je na PDA stejně většinou velmi těžce použitelné a nikde jinde využití nevidím. Naopak je potom většinou nutnost mnoho funkcí obsluhovat obouruč, což nemám rád.

Než začnete diskutovat v komentářích tak prosím berte na zřetel, že jde o můj osobní názor. Pokud se mnou nesouhlasíte, tak jen pravděpodobně využíváte váš chytrý telefon k jiným účelům než já.

Komentáře k článku

 1. 1. Michalek  2.3.2008  12:12:42

  Ad budík ve windows mobile – co považuješ za "funkční" budík? Já mám v základu WM 3 budíky a vždycky mě vzbudí. Je ale pravda, že na noc MDA nevypínám.

 2. 2. tomasherceg  2.3.2008  18:37:49

  Budík je sice primitivní, ale můžeš si přidat na každý den upomínku do kalendáře, která taky umí "zapípat" a opakuje se třeba každý týden nebo 14 dní.
  Office na mobilních zařízeních nejsou určena k psaní prezentací nebo dokumentů, je to třeba na prohlížení příloh u mailů, jednoduché věci to zvládne. Připravovat na PDA rezentace je už opravdu trochu moc.

 3. 3. swarm  2.3.2008  21:43:14

  [2] Ono je to o možnostech. Neříkám, že bych vyhledával tvoření dokumentů na těhle zařízeních, ale někdy to potřebuju, a tak jsem rád, že ta možnost tu je. Já třeba prezentuju dost často a rychlé tvoření powerpoint prezentace mě potěšilo. Na té nokii (i na té starší) jsou připravené šablony rozložení a člověk tam pak jenom dopíše text. Pokud je potřeba nějaká prezentace na 10-15 slajdů, tak to na tom vytvoříte velmi rychle. To neni žádný psaní esejí, na to ta klávesnice v klidu stačí.

 4. 4. Radek Hulán  2.3.2008  21:46:32

  Nokia E90 není špatné zařízení, jen zvenku, přiznejme si to, je vyloženě hnusná, a OS má také co dohánět oproti Windows Mobile. Hardware chybí zásadní vlastnosti jako je integrovaná GPS.

  Pokud člověk potřebuje určité omezené množství činností (zejména slušný browser a displej pro internet), tak je to ale fajn stroj. Osobně bych ale doporučil jako konkurenci pro E90 toto:
  http://www.htc.com/product/03-product_x7510.htm

 5. 5. maros  2.3.2008  22:43:26

  [4] e90 ma predsa integrovane gps

 6. 6. JanHavlicek  3.3.2008  9:07:38

  Co se týče vzhledu E90, je to velmi subjektivní. Integrovanou GPS má, ovšem takový TomTom s ní zatím neumí pracovat.

  X7510 je pěkné zařízení, ovšem E90 se dá stále ještě dostat do kapsy, X7510 už ne. Je podstatně větší a těžší.

 7. 7. swarm  3.3.2008  11:52:30

  [4] Já se teda musim přiznat, že právě designem mě tahle nokia vážně oslovila. Mimochodem je rozhodně teda nejhezčí z celé téhle řady. U OS nemám pocit, že by byl v něčem horší jak WM. Minimálně z uživatelského hlediska je velmi přívětivý, rychlý a má velmi dobré schopnosti multitaskingu, které zdědil ještě z EPOCu – btw EPOC měl dokonce dřív solidní multitasking, než stolní Windows :-).

  Hlavní rozdíl cítím jen z pohledu vývojáře. Pro WM se dá dělat velmi rychle. Stačí na to pouhé VS.NET. Vytvořit si nějakou jednodušší aplikaci je pak otázkou chvilky. Z pohledu uživatele bych řekl, že je to prašť jak uhoď.

  Ad HTC Advantage – to si myslim, že už je zase trochu jiná třída (velikostně určitě). Mimochodem na podobnou záležitost jménem HTC Shift čekám, jestli se mi ji podaří získat na recenzi. Ten vypadá hodně zajímavě (hlavně by mě zajímala zpracovaná komunikace WM a Visty).

 8. 8. swarm  3.3.2008  11:53:53

  Teď koukám, že ten HTC Advantage má i VGA/TVout. To z něj dělá poměrně zajímavé zařízení. VGA výstup je jedna z mála věcí, co mi nea E90 chybí.

 9. 9. Almon  3.3.2008  17:47:21

  Hezky napsáno, konečně někdo přesně vystihl podstatu E90. Jako vlastník E90 musím souhlasit, internet na displeji 800 x 352 bodů ve spojením s rychlými daty UMTS/HSDPA je luxus, kterému se žádný jiný telefon nevyrovná, zrovnatak plnohodnotná klávesnice se všemi českými znaky … Jinak design E90 se mi také hodně líbí.

  Měl bych ale pár připomínek: Především jak si přišel na tohle: "… komunikátor Nokia E90, který se od speciální varianty operačního systému oprostil. Díky tomu ubyl největší problém – tedy nedostatek aplikací."

  Vždyť pro platformu S80 je na největším symbianovském tržišti aplikací my-symbian.com přes 800 aplikací, kdežto pro S60 3rd jen polovina.

  Druhá věc je synchronizace s PC. Ačkoliv jsem spíše příznivcem Symbianu, musím říct, že v této oblasti WM vede. Synchronizovat lze mnohem více položek, poznámky OneNote apod. a u Symbianu jsem se například setkal s problémem, že se mi u kontaktu nepřeneslo víc čísel, pouze jedno a ty ostatní to smazalo …

  Jinak toho TVoutu je škoda, nechápu, proč ho tam nedali, když třeba N95 ho má.

 10. 10. Sandy  14.11.2008  16:16:57

  Zdravím,
  náhodou jsem narazil na tento článek a troufnu si trošičku reagovat.
  PDA s win používám už cca 4 roky a minulý rok jsem si ze zvědavosti pořídil N9300 výměnou za MDA. Chtěl jsem prostě odzkoušet jiný systém. Po ročním používání musím konstatovat co se rychlosti týče, tak uvedený komunikátor nemá rychlostí na WM2003 ani náhodou. Nedokáži posoudit jak je na tom vámi recenzovaný(uváděný přístroj) a celkem by mě to zajímalo, protože se mi velice líbí, ale pokud je rychlost srovnatelná, tak by jsem ho na práci nechtěl ani náhodou.
  Jak je na tom s otevíráním např. office dokumentu?
  Zatímco na WM2003 je otevření cca 2MB tabulky v Excelu takřka otázkou sekund, tak 9300 kolabuje a umírá.
  O např. katalogách v PDF ani nemluvím. Samotného mě to překvapuje u přístroje který je primárně určen na práci, ale je tomu bohužel tak.
  Nechci se zde příliš rozepisovat, jen jsem chtěl poukázat na vlastní zkušenost se uvedenými systémy.
  Mnoho zdaru do budoucna.

 11. 11. Sandy  14.11.2008  16:20:05

  Ještě k synchronizaci. Také nevidím jediný problém u synchronizace WM s PC. Synchronizuji prakticky cokoliv a konkrétně poštu v outlooku mám rozdělenu do několika složek a nemám problém. Podotýkám, že nevyužívám žádné externí ani placené aplikace. Pouze standard vybavení (softwarové).

 12. 12. Petr  25.12.2011  18:32:14

  Symbian S80 nemá chybu a Nokia udělala chybu že nenechala u communicatoru od E90 Symbian S80….! Kdyby nechala u E90 Symbian S80 a funkce které má tak se jedná o vynikající pracovní stroj. Takto určitě hodně příznivcu zustane u S80.


Napsat komentář