NVIDIA GeForce 8400M – není jedna jako druhá

Už jsem se setkal s mnoha lidmi, kteří si chtěli koupit notebook s nějakou lepší grafickou kartou (než integrovaná) a, protože měli hlouběji do kapsy, koupili si nakonec GeForce 8400M. To je taková klasická „lowendovka“. Bohužel pro výkon není určující to „8400″, ale poslední dvě písmena na konci názvu. Můžete se setkat s velmi ubohou verzí, na které si toho moc plynule nezahrajete, a stejně tak můžete narazit na výkonnou verzi, která už sahá v podstatě do mainstreamu dedikovaných grafických karet (v NB).

Srovnání výkonu

Rozhodl jsem se tedy udělat takové malé srovnání podložené reálným testem notebooků, které mi prošly pod rukama. Srovnával jsem tři luxusnější a dražší kousky. Na druhou stranu se nejednalo o nějaké vyloženě herní záležitosti, takže se dají výsledky použít částečně i při rozhodování mezi levnými notebooky.

GF8400M

Tabulka výsledků GeForce 8400M

Jak je vidět, tak v nejnovějších hrách vede model GT na plné čáře a poskytuje dvakrát vyšší výkon. Díky tomu je tato karta v podstatě na úrovni GeForce 8600M GS. „GSko“ ve VAIO SZ je především ochuzeno o půlku šířky paměťové sběrnice, což samo o sobě degraduje výkon. Druhým negativním vlivem však je i velmi malá vlastní paměť. ASUS použil tu „nejokriplenější“ variantu „G“, při které je použito jiné jádro s pouhými osmi pixel procesory. To tuto kartu degraduje takovým způsobem, že se na model GS dotahuje až v posledním testu, kde je pouhých 64MB RAM už příliš velkým handicapem. GeForce 8400M GS by s vlastní pamětí alespoň 128MB pravděpodobně byla výkonově někde mezi GT a G. Lze to odvodit ze starších 3D Marků, kde paměť tolik nelimituje a ukazuje se výkon dvakrát většího počtu pixel procesorů.

Závěrem

Abych to tedy shrnul, pokud máte v plánu si sem tam něco novějšího zahrát, tak mohu s klidem doporučit model GT. Výkonově se dotahuje na nižší modely GeForce 8600M a plně tedy postačuje na většinu dnešních her (i když ne třeba s plnými detaily). Model GS poslouží příležitostným hráčům, kterým přijde zbytečné utrácet jen kvůli grafice další tisíce navíc. Chtělo by to však aspoň těch 128MB RAM, což bych řekl, že je takové nejnutnější minimum pro tuto kartu a cokoli méně je plýtvání výkonem vlastního čipu. Model G na mě působí tak trochu jako parodie. Je tak osekaný, že už skoro pozbývá výhod dedikované grafiky, resp. výhody už nepřeváží nevýhody v podobě vyšších nároků na chlazení a nižší výdrže na baterie.Lidé, co hry nehrají obvykle koupí notebook s integrovanou grafikou. Pokud si však chtějí něco zahrát, rozhodně doporučuji volit až model GS a „Gčku“ se radši vyhnout.

Napsat komentář