Psaní číslic na NumPadu pouhým stiskem Fn, 2. díl – Linux

V prvním díle jsem se věnoval tomu, které notebooky mají tuto vychytanou funkci. Pokud máte Windows, tak musíte spoléhat na to, že výrobce tuto funkci implementoval. V Linuxu je situace jiná. Tam je vám v podstatě úplně jedno, co máte za notebook, neboť systém nabízí možnost tuto funkci obejít. Je to jednoduché – v podstatě lze prohodit funkci numerického bloku, takže při vypnutém NumLocku se píší čísla a při zapnutém se aktivuje funkce pro pohyb v dokumentech.

Tato funkce je schovaná pod mírně netradičním názvem „Numpad Keys work as with Mac“. To je také důvod, proč jsem si jí už dříve nevšiml

nastaveni klavesnice GNOME

nastavení klávesnice v prostředí GNOME

Závěrem

Jak je vidět, tak v Linuxu se tento problém vůbec nemusí řešit. Ani u Windows vše není ztracené. Hodně jsem pátral a zkusím popsat i nějaká řešení pro tento majoritní systém. Bohužel nelze očekávat, že to bude tak snadné jako pod Linuxem.

Komentáře k článku

  1. 1. maxxz  25.3.2008  22:47:22

    tak o tom jsem ani já nevěděl. hned jak nahodím Debianka to zkusim.

  2. 2. Ladis  5.11.2015  17:11:27

    Dialog v článku je ze starého GNOME 2. V GNOME 3 (v mém případě Ubuntu GNOME 15.10) spusťte ‚Vylaďovací nástroj‘, vlevo Psaní, vpravo ‚Dodatečné volby kompatibility’=’Klávesy numerické klávesnic…‘.


Napsat komentář