Na co si dát pozor u baterie, aneb já už si budu muset koupit novou

Baterii bych označil v notebooku za součást s jednoznačně nejnižší životností, pokud tedy nemáte notebook trpící na panty. Ovšem u nových modelů si již výrobci dávají větší pozor a rozhodli se šetřit radši někde jinde, kde to není tak vidět. Zatímco dříve baterie vydržely i 4 roky, dnes se nezřídka stane, že po roce a půl je téměř nepoužitelná.

Můj notebook FS Amilo Pro V3205 byl zakoupen v prosinci roku 2006 a z výrobní kapacity 52Wh mi aktuálně zbylo 24 Wh. To už je sakra málo. Jediné štěstí, že V3205 je velmi nenáročný notebook, takže i s něčím takovým vydrží 2 hodiny a 20 minut. Při přehrávání hudby, displeji na maximální jas a přes Bluetooth připojeném mobilu (pro mě nejčastější stav) je to ovšem už jen 1 hodina a 40 minut a to je pro člověka, který hodně cestuje, velmi malá hodnota. To mě vede k jedinému možnému řešení. Budu muset koupit baterii novou.

Bezproblémová nebyla nikdy

Už když jsem notebook zakoupil, tak jsem si všiml, že baterie ukazuje pouze hodnotu 46 Wh. Tenkrát jsem to přisoudil tomu, že jen není správě kalibrovaná, protože jsem notebook nejdřív vybil bez prvotního nabití (ačkoli to by baterii nemělo nijak výrazně uškodit). Volal jsem tehda do servisu a bylo mi řečeno, že by mi baterii vyměnili, jenže jak jsem po měsíci reklamací měl konečně nový notebook, tak jsem nebyl ochoten hned zas něco řešit. Byla to chyba. Servis FS není tak problémový a pomalý, jako ten ASUSu a pravděpodobně by se to vyřešilo promptně.

Závěrem

S přibývajícím věkem se kapacita baterie dále snižovala a v posledních dnech poskočila z 30 Wh na zmíněné 24 Wh, jež předurčují brzký zánik. Pokud při nákupu notebooku objevíte nějaké nesrovnalosti u baterie, ihned problém řešte. Když se ozvete ještě do týdne od nákupu, tak bude servis výrazně vstřícnější než po měsíci, kdy už je velká pravděpodobnost, že se jen odvolá na standardní proces stárnutí.

Při nákupu se může zdát rozdíl kapacity zanedbatelný a v podstatě i je. Jenže ten malý rozdíl může být jediný způsob, jak poznáte, že baterie není zcela v pořádku.

Komentáře k článku

 1. 1. Krevety  29.3.2008  15:26:18

  Jaky programek pouzivas na to zjisteni opotrebeni ? Zkousel jsem jich vice (pod Vistou) a kazdy mi zatim ukazal 100 procent, nebo uplnou blbost, coz se mi nechce verit :-)

 2. 2. swarm  29.3.2008  16:14:56

  [1] Tohle je z RMclock.

  Některé notebooky to ani neumí zobrazit, nebo v některých ohledech zobrazují blbosti (třeba paviliony, presaria, compaly atd maj prostě smůlu).

 3. 3. maros  29.3.2008  16:54:36

  Máš tu chybu:
  "Pokud při nákupu notebooku objevíte nějaké nesrovnalosti u baterie. Ihned problém řešte."
  Malo to byť asi súvetie a čiarka medzi vetami.

 4. 4. swarm  29.3.2008  17:20:57

  [3] Těch chyb je v článcích mnohem víc. Kdybych měl všechno zevrubně kontrolovat, tak budu psát s poloviční četností. Příště na chyby upozorňovat soukromě (taková možnost tu je a přijde mi to na mail). Asi jsem ještě stará generace, ale upozorňovat na pravopis v komentářích pod článkem beru jako takový projev neslušnosti ;-).

 5. 5. War  29.3.2008  22:16:08

  Ahoj Swarme možna si mě pamatuješ ze žive. popřemyšlej o repasi baterie. existuji společnosti ktere měni v celku kvalitni Sanyo članky ktere vydrži dlouho ( Mě po roce dost brutalnim zachazeni 84% kapacity ) a cena je tak polovični proti originalu. pozor hlavně na polske TF polske baterie, jsou to hrozne šumky !

 6. 6. swarm  29.3.2008  22:39:16

  [5] Pokud máš namysli nějakou konkrétní společnost, která to repasuje a máš s ní dobré zkušenosti, tak mi dej vědět soukromou zprávou (nebo klidně i sem). Rád se nechám poučit. Od dob Li-Ion baterií a elektroniky, která se musí "rebootovat" při výměně článků, jsem nějak repasu přestal věřit.

  Přímo neorigo noname baterii jsem třeba ani v plánu koupit neměl. Původní varianta byla koupit novou originální, ale pokud bych ušetřil dost peněz, tak ten repas asi risknu.

 7. 7. token  30.3.2008  17:08:24

  HP 500 Notebook PCs podle zjištěných informací má při zakoupení nastaveno 29600mWh a aktuální stav baterie je 29600mWh.

  Notebook mám již půl roku, a pravidelně vždy dvakrát do týdne ho musím použít na baterie a znovu po vybití dobíjet.

  Přes program Battery Eater Xbit Lab Edition to samé, atd.

  Všechny řady HP taktéž mají problémy se zobrazováním voltáže přes software?

  U jakéhokoliv programu se mi zobrazuje 16,6 V. Notebook nepřetěžuji přidavnými zařízeními, které by okamžitě zvýšili napětí.Na baterii mám uvedeno 14,4 V.

 8. 8. swarm  30.3.2008  17:24:48

  [7] Nevim, jak je to u "pětistovky", ale na řadách Presario a Pavilion to ukazuje blbosti všude (tím pádem to u zbývajících procent baterie neukazuje čas výdrže, který se počítá právě z aktuální spotřeby). Řekl bych, že ty na tom budeš stejně. Funguje to u HP snad jen na business řadě Compaq.


Napsat komentář