Od školy zas na chvíli pokoj…

…teď už jen dodělat poslední záležitosti do práce. V pátek jsem dodělal poslední zkoušku, kterou jsem chtěl stihnout (v září pak zbývá ještě jedna), a teď je potřeba se nějak rychle zbavit i těch notebooků, co se mi doma nakupily. Zrovna když by člověk trochu zvolnil, tak se nakupí spousta nových zajímavých hraček, co si přímo žádají o zrecenzování :-).

Nějak se nám teď s těmi mini-notebooky roztrhl pytel a je sranda sledovat, jak je každý záměrně nějakým způsobem „zkriplený“, aby nemohl konkurovat dražším modelům stejné značky (to je to nejhorší, co může pro výrobce být, když levnější model kanibalizuje své dražší bratříčky). ASUS má mrňavou klávesnici, že se na tom nedá moc rychle a dlouho psát, HPčko má zas neuvěřitelně špatnou platformu (žravá a bez výkonu) a Acer, který je v mnoha ohledech takový kompromis, má pro jistotu jen 512 MB RAM a neobsahuje ani Bluetooth modul.

No jo, holt za pár týdnu to tady všechno bude v prodeji, tak nikdo nechce být pozadu. Nejzajímavější je sledovat, jak se výrobci vypořádali s modelem pro Linux. Každý se popral se svou instalací Linuxu jiným způsobem a řekl bych, že by z toho mohl být pěkný srovnávací článeček tady na blog. Všechny Linuxy jsem totiž poctivě prolezl a otestoval v mnoha různých situacích, které mohou nastat při běžném používání. Pravděpodobně by to mohl být i poslední článek před odjezdem, který se momentálně upřesnil na středeční odpoledne.

Komentáře k článku

 1. 1. DEE  29.6.2008  12:22:56

  No hurá. Budeme se těšit ;-). Jinak to HP … tak perfektní provedení, display a oni to úplně zazdí nulovým výkonem. Paměť u Aceru se určo dá rozšířit (nebo je nějaké omezení na 512 MB?) no a bluetooth….to se dá dneska narvat všude přes USB – nicméně integrované řešení od výrobce je více potěšující.
  Jsem dost zvědav i na oznámený Dell.

 2. 2. maxxz  29.6.2008  12:52:12

  V tomhle segmentu o výkon vůbec nejde. Naopak HP tím snížila cenu, protože dala peníze do kvalitnější konstrukce a displaye a jelikož výkon není v tomhle segmentu důležitý, tak cenu dorovnávají levnějším CPU a chipsetem.
  Jinak na ten článek o těch distribucích se budu těšit, už to hážu do RSS.

 3. 3. swarm  29.6.2008  13:09:53

  [2] No. Nízký výkon by mi u HP ani tolik nevadil. Jenže oni chtěli, aby tam běželo Aero a úsporný čipset s S3 Chrome9 HC grafikou tu ještě nebyl (teď už je jako součást VIA Nano). Kdyby radši použili starší úsporný VX700 s grafikou S3 Unichrome IGP (nemá shadery, ale výkon není o moc nižší), tak by udělali líp. Pak by na malou baterii byla výdrž kolem 3 hodin, netopilo by to jak prase a nemusel by pořád hučet větrák. Tohle mi na HP vadí nejvíc. Výkon bych s klidem překousl, protože to má být jako psací stroj (ačkoli i v Linuxu a XPčkách jsou občas znát prostoje, jak procesor nestíhá).

  [1] Neměl jsem ho rozebraný, ale bude to nutné rozebrat úplně celé, protože volně přístupný slot nikde není. Ještě na to mrknu – taky je možné, že je to přímo na desce.

 4. 4. maxxz  29.6.2008  15:51:10

  Swarm: Nemám zkušenost jak moc topí nebo hlučí. Reagoval jsem na podstatu výkonu, která v tomhle segmentu není vůbec důležitá. ;)


Napsat komentář