DELL XPS a příšernost jménem Dynamic Backlight Control

Je to zvláštní – někdy si dá výrobce tolik práce, aby udělal skvělý hi-end notebook a úplně na konci mu přidá nějakou funkci, kterou naštve většinu cílových zákazníků. Je to případ i DELLu s jeho 13“ modely XPS, kde je ve firmware funkce pro neustálou změnu jasu podle toho, co je zrovna na obrazovce. Prý to šetří energii…

firmware-update-1000px

Mám zrovna na test DELL XPS 13 2-in-1 (9365) s 3K displejem a implementace této funkce byla dohnána do krajnosti. Displej skokově přechází mezi různými stupni jasu tam a zpět takovým způsobem, že kdybych si něco takového koupil, šel bych to další den zas vrátit. Hlava mi nebere, jak je možné, že taková blbost prošla celou firmou a nikdo si v řetězci vývoje neřekl, že by bylo dobré dát aspoň možnost funkci deaktivovat. Výsledkem totiž je, že takový displej je nekalibrovatelný a nepoužitelný pro jakoukoli práci s fotkami/grafikou. Ne, že bych nutně potřeboval na malém displeji upravovat fotky (i když v 3K variantě si to dovedu dobře představit), ale obtěžující je to i při procházení webových stránek.

Vzhledem k tomu, že funkce je napevno ve firmware a jeho nastavení nenabízí volbu pro vypnutí, není řešení tak přímočaré, jak bych čekal. Nastavení v ovladačích Intelu pro dynamický kontrast má DELL vypnuté, takže zde byste také nepochodili. Naštěstí tím DELL naštval hodně uživatelů a v hi-end segmentu se málo odpouští, takže bylo nutné zjednat nápravu.

Firmware update utility

Výrobce vydal nástroj, který umožňuje zvolit, zda chcete funkci vypnout nebo zapnout, a následně nahraje upravený firmware do počítače. Trvá to celé několik minut a vyžaduje to připojení napájecího adaptéru. Proces je naštěstí automatizovaný, takže jej zvládne každý, kdo umí číst.

Výsledek

Až po deaktivaci Dynamic Backlight Control (DBC) vyniklo, jak pěkný 3K displej je v notebooku osazen. Až nyní totiž pracuje pořád ve svém plném barevném rozsahu, takže jsou barvy kontrastnější a sytější. Po vypnutí DBC se stane výhodou, že DELL kvůli této technologii zablokoval v ovladačích Intelovský dynamický kontrast. Jakmile je provedena oprava firmware, displej vždy zobrazuje v plné kvalitě bez ohledu na připojený napájecí zdroj a profil napájení v operačním sytému.

V tomto případě tedy zákazníci vyhráli, ale poslední roky je stále běžnější, že výrobci hardware a software přistupují k uživateli jako k naprosto nesvéprávné bytosti, která nemá žádný nárok na nastavení svého zařízení. Technologie na šetření spotřeby snižováním kvality zobrazení jsou stále agresivnější a jejich vypínání je pokaždé zas o něco komplikovanější. Vzpomínám si, jak někdy kolem roku 2003 jsem došel k závěru, že radši budu mít o hodinu méně výdrže na baterii, než abych mžoural do displeje se ztlumeným jasem. Pohodlí při práci mělo prioritu a nerad bych to teď po letech měnil.

Komentáře k článku

 1. 1. Wolferine  17.4.2017  15:47:19

  Tohle mi delat tak to snad rozmlatim…to zas nekdo premyslel patou. No aspon ze to nakonec jde vypnout.

 2. 2. Puppy  17.4.2017  16:17:24

  Takže nakonec dobrý konec. Spíš nechápu, jak to mohl někdo vůbec používat.

  Stejně teď vypadá, že Lenovo (snad) konečně pochopilo, že 200 Hz PWM frekvence podsvícení není to pravé. 2017 modely maji zatím v testech přes 20kHz :-)

 3. 3. Wolferine  17.4.2017  16:38:23

  Puppy: Jo to je taky radost, pritelkyne to ma na pracovnim NTB a nez sem si pogooglil tak sem myslel ze to LCD je vadne…

 4. 4. vojta  17.4.2017  17:43:51

  Plati to jen pro xps modely nebo se chysta neco podobneho i na nizsi rady typu inspiron atd?

 5. 5. RomusCZ  17.4.2017  17:51:30

  Full HD varianta XPS 13 to má taky?

 6. 6. AG  18.4.2017  6:49:30

  To bude nieco na sposob merania spotreby v autach. Tam ako je zname, sa vymyslaju nezmysly typu Start-Stop na papierove zlepsenie.

  Predpokladam, ze po vypnuti tej blbosti sa vydrz notesu skrati, ze? No, tak kedze funkcia je nepouzitelna a iba vdaka nej moze bateria dosahovat iste hodnoty, tak sa samozrejme nemoze vypnut, inak by sa ludia stazovali ze udavana vydrz je nerealna. Korporatna logika.

  Podobne napriklad medzi fotakmi je celkom bezne, ze aj inak slusne vybaveny fotak ma nejaky uplne trapny vstavany blesk (napr. zrkadlovka blesk so smernym cislom 4 a pod.). To je tym, ze dohodnuty system na meranie vydrze baterie rata s tym, ze polovica fotiek bude s bleskom (myslim ze na maximum). Takze sa to zacalo odrbavat tym, ze blesk sice je, ale nepouzitelny.

 7. 7. Michal  18.4.2017  14:17:40

  Tohle myslím platí jen pro QHD+ displej, na Full HD to údajně „nejde a nepůjde“ vypnout.

 8. 8. swarm  23.4.2017  11:48:01

  [2] Puppy: Vypadá to tak. Proto jsem si po letech ignorování zas zamluvil ThinkPada na test :)

  [4] Tak to netuším. Možná, že si majitelé Inpironů nestěžují dostatečně nahlas.

  [6] Upřímně – nepoznal jsem ve výdrži žádný rozdíl ve výdrži. Už předtím jsem to korigoval tak, aby se mi to dobře četlo, takže když se displej ztmavil, já to zase rozsvítil a naopak. Ten notebook má výbornou výdrž i bez toho.

 9. 9. Puppy  23.4.2017  15:00:07

  [8] Zkusíš i nový ThinkPad P51 ? Má tam být nový 4K displej od AUO, těch vrácených P50 s hrůzou od Panasonic asi bylo hodně :-)


Napsat komentář