Trackpoint na Thinkpadech a levné náhražky konkurence

Určitě už jste se setkali s tím, že vám nějaký uživatel Thinkpadu vychvaloval Trackpoint jako naprosto geniální polohovací zařízení. Já jsem se s tím setkával odjakživa. Přímo s Thinkpady mám zkušeností (bohužel) naprosté minimum. Na druhou stranu jsem se setkával s jeho kopiemi u ostatních výrobců a vždy jsem měl názor spíše rozpačitý. Spokojenost naprosto minimální.

Kde je zakopaný pes, jsem zjistil už před delší dobou. Stále se však setkávám v diskuzích s tím, jak si lidé vybírají notebook s „trackpointem“, ale na značce jim nezáleží. Tímto článkem se tedy snažím především upozornit na velmi rozdílnou pohodlnost použití napříč výrobci.

Thinkpadovský trackpoint

Neuvěřitelně příjemný způsob polohování. Je rychlý a přesný. Člověk má skoro pocit, že vám notebook pomáhá lépe se trefovat (měl jsem silný pocit, že po puštění se kurzor mírně vrací zpět, čímž potlačí reakční dobu uživatele a odezvu LCD panelu). Mimo to nechybí prostřední tlačítko, které při držení přepne trackpoint na emulaci kolečka myši.

Touchstick od Synaptics

Použití klasického trackpointu od jeho tvůrce (IBM/Lenovo) by stálo samozřejmě nějaké ty peníze. Je tedy jednodušší koupit si náhradu od Synaptics (mimochodem velký výrobce touchpadů). Ta se bohužel v použitelnosti nemůže poměřovat se svým vzorem. Pohyb touchstickem je pocitově velmi nepřesný. Potřebujete přesunout kurzor na tlačítko někde na opačné straně obrazovky? Buď pojedete velmi pomalu, anebo prostě přestřelíte. Přesná navigace vyžaduje ohromné úsilí a spoustu cviku. V podstatě mohu říct, že jsem nenašel jedinou situaci, kde by bylo použití touchsticku efektivnější než klasický touchpad.

Závěrem

Chlubit se použitím „páčkového“ polohovacího zařízení (lidově „kliťák“) je u business modelů velmi oblíbené. Korporátní zákazníci na to slyší a jsou to body navíc. Pokud jste zvyklí na ovládání z Thinkpadu a zároveň se poohlížíte po nového notebooku jiné značky s tímto způsobem polohování, tak si notebook raději někde předem vyzkoušejte. Mohlo by přijít nepříjemné rozčarování.

Komentáře k článku

 1. 1. maxxz  19.3.2008  19:27:42

  hezký no. Trackpoint jsem zkoušel je to paráda. Ale je fakt, že jsem to zkoušel na IBM Thinkpad T40, takže to bylo špičkově přesný. Ale lepčejší je touchpad chicht

 2. 2. macabe  20.3.2008  6:54:51

  mají i ty nové T61 (ten vlastnim) dobry "kliťák" jako staré IBM?dival jsem se vyrobce je Lenovo a ne IBM, ja jsem si zatim na ovladani pres touchstick nějak nezvykl

 3. 3. titan4  20.3.2008  10:28:14

  [2] No mám T61, předtím jsem měl T41 a přijde mi stejnej.

 4. 4. Martin  22.1.2009  10:10:00

  Trackpoint u Thinkpadů je dokonalá záležitost, sice jsem u svého prvního IBM říkal, že na tohle si nikdy nezvyknu, ale opak je pravdou – po týdnu už jsem s ním byl sžit natolik, že už touchpad nechci :)


Napsat komentář