Test odolnosti notebooku Prestigio

Během svého aktivního lenošení u kamaráda na táboře jsem ani těm notebookům tolik neunikl. Jeden erární notebook byl prolit dešťovou vodou, protože se válel ve velkém (v tu dobu ještě ne úplně hotovém) stanu, který slouží na akce pro větší počet dětí. Notebook byl v době kontaktu (přes noc) s vodou zapnutý. Ráno už nejevil žádné známky života. Nepomohlo ani rozebrání, vyčištění a vysušení.

hola zakladni deska

holá základní deska vypreparovaná z notebooku

Došel jsem k závěru, že už je vlastně k ničemu. Displej byl už pár let poničený a teď se přidala i základní deska. Vyndaly se tedy všechny jinde použitelné součásti (paměť, optická mechanika, procesor, disk) a notebook se opět složil, aby mohl posloužit našemu ujetému nápadu – rozhodli jsme se notebook přejet autem. Tento nápad vlastně vznikl ve chvíli, kdy jsme po otevření zjistili, že uvnitř není ani základní kovový rám (na který se namontuje základní deska a nasází všechny plasty, který je charakteristický i pro mnoho multimediálních notebooků věhlasnějších značek.

Přejetí autem

Výsledek tohoto testu mě osobně velmi překvapil, protože notebook ho i přes docela nerovný povrch vozovky ustál. Řekl bych, že funkční by byl asi i nadále použitelný. Pavouk na displeji se nijak nezměnil, ale ruku do ohně bych za to nedal, že nerozbitý displej by takový zůstal i po přejetí.

notebook pod kolem

pod kolem našeho tunového testovacího drobečka

Největší záhul dostala konstrukce notebooku, když jsem na něm zastavil. V okamžik, kdy jsem sešlápl brzdu, se celý notebook zohnul. Plyne z toho tedy cenná rada do života. Když pojedete autem a uvidíte na zemi notebook, kterému už se nemůžete vyhnout, tak nesmíte zadupnout brzdu ;-).

Když gravitační zrychlení nestačí

Četné zkušenosti už mi dávno prozradily, že pád notebooku i z několika metrů většinou nic špatného nenapáchá a maximálně někde něco málo napraskne, nebo se jen odře. Další test byl tedy hod. Nejdřív do dálky, a pak rovnou pořádně o zem. Zejména poslední zmiňované mu dobře vůbec neudělalo a přístroji už byla patrná určitá „únava“ :-).

hod notesem

ani ten hod není úplně jednoduchý, ale na druhý pokus to vyšlo

Na žádost četného publika došlo ještě na přejezd otevřeného notebooku. Tam ani není co dodat. Na to evidentně notebooky navržené nejsou.

Závěrem

Celkově jsem mile překvapen, kolik toho i takový notebook snesl. Díky tomu vidím, že třeba takové ThinkPady, které mají pořádný kovový plát v základně dále i v displeji, by ten přejezd teoreticky mohly přežít bez újmy. To je příjemné zjištění. Zároveň mě to ale přivádí k myšlence, že proti takovému „běžnému“ trochu intenzivnějšímu používání, je nějaké přejíždění vlastně nic, když vezmu v potaz, kolik zrasených (i mnohem pevnějších proti tomu testovanému) notebooků jsem viděl a všeho všudy ti lidé ani nevěděli, jak k tomu přišli.

vysledek

tohle nám nakonec zbylo

Video

Na závěr mám pro pobavení malé video, které se při „testování“ natočilo. Určitě to neberte jako nějaký komplexní test. Celé to vzniklo jako zábava „dobře naladěného kolektivu“ :-). Pokud přemýšlíte, proč tam zazní několikrát slovo kapesníčky, tak vysvětlení je jednoduché. Místo optické mechaniky jsem si od holčiček vypůjčil jedno balení a to jsem dovnitř nasoukal, protože jinak se šasi extrémně prohýbala.

Komentáře k článku

 1. 1. michalV  14.7.2008  17:54:24

  Má pěkně ergonomicky tvarovanou klávesnici :-)

 2. 2. Bananik  14.7.2008  17:58:54

  Crash test? Kdeže. Odsúdenie na smrť to bolo.
  Čo tak to fakt testnúť s tým ThinkPadom? Napríklad 14" R61 :-DD.

 3. 3. War  14.7.2008  21:07:21

  pěkne. hlašky "ja ho potřebuju dat na reklamaci" seděli :o)

  Jinak "ty pole" je asi běžna mluva všude…

 4. 4. filda.sv  15.7.2008  9:57:43

  Věru povedené video. A jak ta dítka radostně vískala!

 5. 5. filda.sv  15.7.2008  9:58:44

  [4] Pardón za hrubku…

 6. 6. swarm  15.7.2008  11:21:21

  [5] no jo, chybí ti tam zvratné zájmeno…. jako že se navzájem dítka vískala ve vlasech :-D

 7. 7. filda.sv  15.7.2008  11:33:23

  Ba ne, to je tím, že už jsem dva měsíce ze školy :).

 8. 8. jixx  17.8.2008  23:28:59

  Ach.. barbaři. Třeba já ten noťas (Prestigio 157) marně sháním pro náhradní díly :/
  Nezbyl vám náhodou pravý pant? Klidně ohnutý, potřebuju jen to kovové pouzdro z pravé strany, co se šroubuje do základy. ale podle fotek bude asi zničené. Přesto kdyžtak dík.

 9. 9. swarm  18.8.2008  9:53:28

  [8] Ta součástka pravděpodobně přežila, ale notebook už poputoval dál k likvidaci, takže nemohu sloužit.

 10. 10. jixx  19.8.2008  16:48:28

  [9] Jestli putoval k nějaké "ekologické" likvidaci.. kam? V takové firmě by se dalo asi leccos náhradního dohledat..

 11. 11. jixx  19.8.2008  16:50:55

  [9] Že to nehodíte na aukro.. za pár stovek by to i přejeté Někdo koupil :]

 12. 12. » Z lesa zase doma » NotebookBlog / Postřehy a zkušenosti ze světa mobilní techniky  13.7.2009  14:05:09

  […] všechny, kteří čekali, že zas zkusíme přejet nějaký notebook autem. Chtěl jsem jeden UMAX, ale kamarád ho zapomněl přivézt. Málem jsme přejeli táborový […]


Napsat komentář