Proč každý věří, že levné mini-notebooky musí být to nejlevnější?

Vážně se musím smát, když v diskuzích o ASUS Eee PC, MSI Wind a dalších mini-noteboocích čtu názory typu: „Já bych si to koupil, ale víc jak 4 tisíce bych za to určitě nedal“, nebo: „Tohle si může koupit jen blbec; vždyť za tu cenu jsou podstatně výkonnější notebooky“. Tyhle názory bych označil za typicky české (případně i typicky slovenské, abych nikomu nekřivdil).

Kdysi dávno byl ohlášen „$100“ projekt OLPC (že jde o propadák, bych ponechal stranou) a než se pánové kolem OLPC rozhoupali, tak přišel ASUS se svou komerční obdobou levného mini-notebooku. Přístup ASUSu se mi moc líbí a je vidět, že mu to vyšlo, protože o Eee PC je velký zájem. Jen tady u nás mají všichni zafixováno, že to musí být levné jak sušenky v krámě.

porovnani thinkpadu a eee pc

Porovnání 9“ Eee PC 900 s 14,1“ ThinkPad R61

Cena, cena, cena…

Mně vůbec nepřijde přemrštěná. Zvláště když vezmu v potaz, že za miniaturizaci se odjakživa platily velké sumy. Miniaturní notebooky byly odjakživa záležitostí spíše hi-endu, jenže činnosti, ke kterým jsou používány, jsou často stejně dobře provozovatelé i na těch přicházejících levných. Nyní již člověk nemusí za malý notebook zaplatit 50 tisíc. Stačí mu 15 a má to i s příslušenstvím. Pro mě je to určitě velký krok kupředu. Cena je nastavená tak akorát. Ti, kteří to využijí, si to koupí výrazně levněji a těm druhým by to bylo k ničemu, takže jen pokřikují na fórech o přemrštěné ceně.

Velký notebook je výkonnější

V nejlevnějším cenovém segmentu je standardem úhlopříčka 15,4“. Na obrázku v tomto článku je jasně vidět rozdíl mezi Eee PC a o kousek menším notebookem. Ten rozdíl je prostě obrovský a nemá cenu se o tom přít. Jenže pochybuji, že by si Eee PC koupil někdo, kdo potřebuje velký notebook, jako náhradu stolního počítače. To je prostě hloupost. S velkými notebooky si nekonkuruje vůbec ničím a společnou s nimi má tak maximálně cenu. O to více nemusím nezralé názory mnoha lidí (příklad,… ale je jich víc), kteří to s velkými notebooky chybně srovnávají. Aby šla cena zařízení co nejníže, bylo samozřejmě nutné udělat spoustu kompromisů. První verze měla třeba jen malý 7“ displej. Aby také ne, díky tomu byla cena zas o kus nižší. Jde jen o desítky dolarů, ale právě podobné šetření bylo v tomto případě potřeba (teď už se hnul trh dál a je možné přijít s verzí s větším displejem). Šetřit se dá buďto použitím parametrově slabších komponent, anebo nižší kvalitou zpracování (odolnost, materiály,…). Já jsem radši, že kvalita zpracování zas tolik s cenou dolů nešla.

Proč nemají mini-notebooky optickou mechaniku?

Někteří lidé haní Eee PC za to, že nemá optickou mechaniku. Na závěr tedy ještě odpovím i na tuto otázku: Protože nejsou přenosný DVD přehrávač. Ty jsou na trhu taky a jsou mířeny na jinou cílovou skupinu ;-).

Komentáře k článku

 1. 1. Derek  13.6.2008  15:34:02

  Nemuzu s timhle postrehem plne souhlasit. Mozna to reptani o cene je castecne dane tim co pises, tj. omezenost uvazovani atd.. Na druhe strane jsou v souvislosti s Eee a jeho cenou velmi casto zminovany velke rozdily mezi cenou venkou, drive oznamenou cenou pro CR a pak ceny realne (at uz sedeho dovozu nebo oficialniho). Neschopnost (nevim jak jinak to oznacit) nebo neochota rozjet tu distribuci v rozumnem horizontu to pak jenom umocnuje. Venku uz je druha generace a u nas snad oficialne jeste neni ani prvni? /nebo je, ale chvilku, sam nevim/.
  A konkurence prinasi povedene alternativy, ktere Eee velmi slusne konkuruji, takze se pak asi neni tomu "hanobeni" EEE moc co divit. Asus vymyslel genialni "segment" a ja jsem mu za to vdecen. Ale moje prvotni nadseni a chut si Eee okamzite jak bude dostupny poridit dost ochladlo a ted se divam spis na podobne pociny od MSI, HP nebo teprve chystany Dell. At uz proto, ze se z reptani proti Eee poucili a vychytali kritizovana mista nebo proto, ze se budou dat sehnat v CR drive nebo podobne jako ocekavane Eee.

  I tak ale porad vaham, jestli si poridit za 10-15k nejake tohle "siditko" :) nebo radeji za 25-30k nejakou "dospelou" 13.3-14''.

 2. 2. maxxz  14.6.2008  10:26:40

  Rozhodně nemůžu souhlasit. Cena EEE je u nás lehce kolem 10 000 Kč, za tu cenu dostáváme notebook, jehož zpracování není nikterak kvalitní, je v něm jen ten nejlevnější HW a LCD jsou nějaké zmetky co zbydou z výroby. I když je EEE zajímavé zařízení, určitě by bylo zajímavější reálnou cenou pod 10 000 Kč, na můj tip tak kolem 7500 Kč, to by bylo velmi zajímavé zařízení. Takhle si člověk radši připatí za něco lepšího ať už kvalitou, LCD, či HW.

  Když si spočteme, že verze EEE 7" display a linux stojí v zahraničí 355.95$ což je při dnešním kurzu zhruba 5600 Kč a u nás stojí kolem 10 000 Kč, tak potom to nemá opravdu smysl kupovat.

 3. 3. swarm  14.6.2008  18:38:01

  [2] Já myslim, že nemá cenu srovnávat s cenou někde na taiwanu, nebo v USA. Tam jsou ty ceny jinde pro _VSECHNY_ notebooky. To je prostě nesrovnatelné. Maximálně lze srovnávat ceny tady a ceny jinde v EU. Jinak nemyslim si, že jde o nějaké vyloženě zmetky (to nevim, jak jsi na to přišel) a nepřijde mi, že by šlo o nějak vyloženě nekvalitní HW. Náhodou na mě to zpracování působí docela dobře.

  7" verze už je out. To je prostě průkopnický model, který už je teď mimo. Nové notebooky přicházejí a jako 9" ASUS má proti HP/MSI/Aceru jednu výhodu. Je menší a lehčí. Díky tomu pro některé lidi bude určitě vhodnější (když to má někdo čistě jako prohlížeč mailů atd vedle velkého notebooku, tak bude chtít pravděpodobně, aby ten rozdíl váhy od velkého stroje byl co největší).

  [1] No, on se tenhle postřeh netýkal jen Eee. On se týkal mininotebooků obecně a toho, jak se k nim přistupuje. Jinak všechny ty konkurenční notebooky se liší v jedné věci – jsou často větší. Na jednu stranu výhoda, na druhou částečně omezení.


Napsat komentář