Prohřešky proti ergonomii 1 – lesklá klávesnice

Není to ani půl roku, co začali výrobci ve velkém blbnout s lesklými povrchy i na místech, se kterými je člověk nucen neustále přicházet do fyzického kontaktu. Ano, doposud bylo lesklé většinou jen víko z vnější strany. Už to jsem neměl moc rád, protože jeho „zapatlaný“ povrch kolikrát vypadal velmi nevzhledně. Při práci to ale nijak nevadilo.

Jenže taková lesklá klávesnice a její okolí – zde už se problém dotýká i pohodlí uživatele při práci. Vždy jsem notebooky považoval za nástroj primárně určený na práci. Z tohoto důvodu jsem nikdy neměl rád, když byl design povýšen nad funkčnost. Vím, že je dost uživatelů, kteří to tak neberou a právě vzhled je pro ně tím hlavním. Tímto zápiskem bych chtěl sdělit, co člověka s takovým notebookem čeká.

umastena klavesnice

lesklý povrch po pár dnech používání

Odrazy už nejen v displeji

Uživatelé jsou rozděleni na dva tábory – jedni mají rádi lesklé displeje a druzí matné. U lesklého displeje totiž mohou vadit odlesky různých zdrojů světla za notebookem. V takovém případě je řešení jednoduché. Stačí si sednout tak, aby za uživatelem nic takového nebylo (mluvím třeba o oknu). Pokud se displej trochu sklopí, lze nastavit polohu tak, aby nebyl v odrazu ani předmět přímo za uživatelem.

S klávesnicí je to horší. Tu si nijak nenastavíte. Ta bude vždy vodorovně se stolem a její normála tedy směřuje na strop. No a co tak asi bývá na stropech? Správně – zdroje světla, neboli žárovky a zářivky. Proti tomu se bojuje jen velmi těžko. Když vidíte v klávesnici odraz zářivky, který značně stěžuje čtení popisků, není to jen otravné. Očím citlivějších jedinců to dokonce vadí. Intenzivní zdroj světla hned vedle oblasti displeje není příjemný a může docházet k nadměrnému slzení očí.

Celkově ovšem musím říct, že lesklost bych přežil a dokázal bych si představit, že lesklý notebook mám. Hůř bych snášel druhý problém…

Odporné na dotek

Lesklý materiál je velmi náchylný na nečistoty a mastnotu. Při práci (několik hodin v kuse) s notebookem jsem si připadal jako velké čuně a ačkoli se moc nepotím, měl jsem z něj velmi umaštěné prsty. Očišťování mastnoty z kláves také není snadné. Účinná se ukázala být až útěrka z mikrovlákna. Srovnávat to s perfektním hrubým povrchem ThinkPadu je skoro nemožné. Na lesklém povrchu jsem měl celou dobu při psaní pocit, jako kdybych předtím jedl holýma rukama kuře v nějakém fastfoodu.

Závěrem

Je smutné, že trh si žádá takové ohavnosti. Pevně doufám,že se podobné výmysly moc neuchytí a že nebudu muset u příštího notebooku složitě hledat nějaký model s normálním povrchem. Holt už je nás, co máme notebook jako pracovní nástroj, moc málo :-).

Komentáře k článku

 1. 1. DEE  21.6.2008  21:35:07

  Když jsem tento zázrak designu viděl poprvé, myslel jsem že se jedná o předprodukční vzorek, a že do série se to prostě nemůže pustit. A hle, ta hrůza se až nechutně rychle šíří. Co k tomu výrobce vede těžko vytušit. Snad snížování nákladů?
  Stručně a jasně – DĚS A HRŮZA!

 2. 2. zemlak  21.6.2008  22:41:38

  Velebnosti, jdu blejt!
  Tak tohle jsem ještě neviděl, a sám jsem si říkal, jak mě štve moje ošahaná klávesnice, kde už se některý hodně používaný písmenka lesknou, jak jsou ošoupaný. A oni udělají celou takovou klávesnici? No to je snad vtip!

 3. 3. maros  21.6.2008  22:47:57

  [2] na druhú stranu, na tejto klávesnici nebude vidieť opoužívanie ;)

 4. 4. mitro  22.6.2008  10:30:24

  dostatecne mne znechucuje leskly plast kolem klavesnice, kdyz na nej nahodou pres zaluzky zasviti slunko, pripadam si jako prase:))..kdyz jsme si ji kupoval, tohle mne nenapadlo.

 5. 5. swarm  22.6.2008  15:56:30

  Nepřekvapuje mě to, že tu jsou takové pěkné reakce :-). Předpokládám, že sem už chodí pokročilejší uživatelé a většina z nich podobné úlety zavrhne. Ta fotce, co jsem vyfotil, je sice luxusní, ale v reálu je to podle mě vidět víc a na těch fotkách to spíš zaniká.

 6. 6. Bananik  22.6.2008  21:11:44

  Sú ľudia, ktorým sa aj lesklá klávesnica môže páčiť a nepozerajú na to, že to bude čo nevidieť upatlané. Tým ale nevravím, že sa to páči mne :) A oredpokladám, že návrháry od toshiby sa neriadia len podľa toho čo sa ich designerskemu šefovy zapáči ale skôr nasledujú isté trendy a výskum.

 7. 7. sweet128  26.8.2008  9:37:55

  Výrobci by měli hlavně sjednotit rozložení kláves. Jsem zvyklý na ThinkPad a když mi přijde pod ruku HP, jsem úplně v …

 8. 8. » Jaké mám nároky na notebook (1. díl) » NotebookBlog / Postřehy a zkušenosti ze světa mobilní techniky  21.2.2010  23:29:49

  […] Kontrastní popisky kláves – Tohle ostatní recenzenti moc neřeší, ale pro mě je kontrast kláves podstatný. Když už se venku začne stmívat a světelné podmínky nejsou optimální, tak se nekontrastní popisky stávají rychle nečitelné. Někomu tento bod bude připadat směšný, ale divili byste se kolik notebooků tímto trpí (například všechny s lesklou klávesnicí). […]


Napsat komentář