Šestým rokem s jedním notebookem: Acer Aspire V15 Nitro

Nitro jsem dostal na podzim roku 2014 a mám jej dodnes. Obvykle jsem střídal notebooky po dvou až třech letech s výjimkou ThinkPadu R61 (čtyři a půl), takže je to u mě opravdu nestandardní. Ironické také je, že mi lidé vysvětlovali, že notebook, který není z business segmentu, se mi zákonitě musí rozpadnout během pár roků, maximálně pár měsíců po záruce. Jak si tedy Nitro vede?

acer-nitro-po-peti-letech_01

Moje začátky s notebooky se datují někam do 90. let. S výdrží na baterky to tehdy nebylo zas tak zlé – kolem tří hodin dalo kde co. Problém byl hlavně v displejích (můj byl černobílý, pasivní a s odezvou ve stovkách milisekund) a mrzela mě také častá absence zvukových čipů, bez kterých notebook nedokázal vyloudit víc než jen jednoduché pípnutí. Postupně se doma objevily různé Toshiby s barevnými aktivními displeji (které by dnes rozhodně neobstály), zvukem a mnohdy i 3D akcelerací. V roce 2003 jsem usoudil, že notebook od Toshiby (Satellite 1410-604) bude mým hlavním strojem místo tehdy naprosto dominantních desktopů.

Stroj za cenu tehdejších 35 tisíc korun (po inflaci dnes skoro 50) mi vydržel jen tři roky (dvakrát problém s klouby a výměna baterie, ale zastaral hlavně morálně kvůli USB 1.1). Pak jsem se vydal po drobném zaškobrtnutí s ASUSem (A6Km) do neznámých vod s Fujitsu Siemens (V3205), kde jsem vydržel jen rok, abych následně přešel na Lenovo ThinkPad R61. Sice jsem všude četl, jak už s Lenovem ThinkPady nejsou, co to bývalo, ale zároveň bylo všude dost povídání o odlupujících se čipech z předchozích generací dělaných ještě pod IBM, takže jsem si z toho moc nedělal. Počítač sloužil skvěle, dočkal se několika upgradů (Wi-Fi, displej, SSD, RAM), abych ho díky zajímavé možnosti nahradil seskládaným ThinkPadem T400 z toho, nejlepšího, co se kdy do toho stroje dělalo. Normálně bych potřebu obměnit počítač asi oželel, ale tohle vyšlo ve výsledku asi na 6 tisíc korun a zachovalo mi to veškeré příslušenství z předchozího stroje (dvě baterie, dokovací stanice, několik napájecích adaptérů) a nemusel jsem si na nic nového zvykat (stejná klávesnice, ovládací aplikace; i SSD jsem jel přehodil a neinstaloval znovu OS).

Jenže pak se začaly objevovat IPS displeje, a jak mi chodily v nových strojích na recenze, věděl jsem, že tohle chci. Navíc se velmi slušné IPS displeje (výjimečně) objevovaly i v docela laciných modelech. Dá se říct, že do té doby jsem nikdy neměl notebook s dobrým displejem. Nějaké byly lepší a nějaké horší, ale stolní panel byl vždycky pro oči velká úleva, i když moje nároky moc velké nebyly.

Acer Aspire V15 Nitro Black Edition

No a tak nějak se přihodilo díky laskavosti v Aceru, že jsem v roce 2014 dostal na dlouhodobý test Aspire V15 Nitro Black Edition v konfiguraci s čtyřjádrovým Core i7-4710HQ, 16GB RAM, 128GB SSD, 1TB HDD a GeForce GTX 860M. No a samozřejmě full-HD IPS panelem. Původní plán, že bude sloužit jako doplněk k ThinkPadu jen na práci se zvukem a videem a hry nějak nevyšel. Takové ty obecné povídačky, jak kvalitní ThinkPad nejde nahradit, se nepotvrdily a já najednou frčel výhradně na Nitru (taky proč ne, když byl výkonnější, lehčí, s lepším displejem a lepší ergonomií).

Po všech těch letech jsem pořád přesvědčený, že první generace Nitra je s přehledem nejlepší notebook, jaký jsem kdy měl. Ještě v roce 2020 má pořád dobrý výkon, byť notebooky s dobře zpracovaným chlazením už rok umí dostat stejný výkon z 15W úsporného čtyřjádra i5/i7. Výkon 45W procesorů samozřejmě poskočil a dneska už existují i šesti- a osmijádrové procesory pro notebooky. Současně tu ale pořád máme velmi pomalé nové procesory, které se výkonem stále nechtějí příliš vzdálit výkonu jedenáct let starého 3,1GHz Core2 Duo v ThinkPadu T400 (kdyby jenom to, některé na jeho výkon ani nedosahují).

Procesor i po letech stále nepovažuju za brzdu počítače. Spíš mi už trochu vadí jen 16 GB RAM, které už navíc za tuto hranici ani nejdou rozšířit, protože větší kompatibilní moduly se nedělaly. 16 GB je překvapivě problém i řady nových strojů, kde je veškerá paměť připájená na desku a rozšiřující sloty se nevedou. V pracovním počítači mám už rok 32 GB, a to je dnes při virtualizaci rozežranějších moderních OS taková rozumná hodnota. 32 GB ovšem výrobci u notebooků bez slotů nabízejí jen za úplně nesmyslné peníze a těch se sloty je zas málo.

Diskové úložiště jsem vyřešil prostým překlonováním 1TB plotnového disku na 1TB SSD. Operační systém stále běží na 128GB SSD bez jediné přeinstalace a problém s volným místem není, protože jsem file systémy obou SSD stejně tak popropojoval (NTFS junction points), že tvoří spíš jedno velké úložiště.

Většinu času běží počítač s vypnutou dedikovanou grafikou od NVIDIE. Zapnout se může jen u mnou definovaných programů, ale na běžnou práci si vystačím s integrovaným čipem. Ten je připojený i k obrazovým výstupům, takže se dedikovaný čip nezapne ani po připojení externího monitoru. Nějaké AAA hry jsem na grafice odehrál a ještě dneska méně náročné hry raději pustím přes ni, abych získal rozumnou plynulost pro rozlišení 2560×1440 na externím monitoru. Je dobré ji mít, občas ji využiju, ale asi bych se bez ní obešel. Na hraní moderních AAA her si stejně většinou zapůjčím nějaký hi-end herní hardware se 144Hz displejem.

Opotřebení a opravy

Problém s tlačítkem touchpadu a umírající baterií se vyřešil v prvních dvou letech a od té doby fungoval počítač bezproblémově. Až poslední léto se projevila větší degradace baterie, která při velkém odběru vyhodnotí, že zbývajících 30 % nabití je ve skutečnosti 0 % a vyšle signál systému, aby se hibernoval. Tento problém lze minimalizovat, když se vypne TurboBoost procesoru, protože pak spotřeba obvykle nejde přes 20 W. Reálně se mi teď průměrná výdrž pohybuje dle BatteryBaru jen na úrovni 2 hodin a 10 minut. Pokud však večer na počítači jen něco čtu se ztlumeným jasem, překvapivě pořád dá okolo 4 hodin na jedno nabití.

acer-nitro-po-peti-letech-baterka

Druhý problém se projevil pár měsíců zpět na displeji. Jednou za čas se po zapnutí objeví tenký svislý pruh pixelů v pravé části obrazovky. Jak se displej zahřívá, pruh plynule zmizí. Pokud se někde zatlačí prstem na kraj displeje, může zmizet třeba hned (to ale radši nedělám, abych to nezhoršil). Evidentně se někde začal odlepovat nějaký kontakt. Oprava výměnou displeje by asi byla možná, ale tím, že to vždycky zmizí, tak jsem to přestal řešit. Čekal jsem, že se to od prvního výskytu rychle zhorší, ale notebook používám denně, pořád ho nosím a stav je stále stejný.

acer-nitro-po-peti-letech-displej

Vzhledem k tomu, jak mi jedna kamarádka kdysi notebook rozsedla a displej si už mnoho let nese následky zejména v tom, že na bílém pozadí lze vidět trochu tmavší okraje proti středu (+ na okrajích dochází ke ghostingu), a jak mi jednou otevřený notebook upadl na roh displeje, nemohu se na výrobce za tuto závadu zlobit

Šasi počítače navzdory drsnému zacházení nikde nepopraskalo. Jen pogumovaný povrch víka se na hranách pořádně ošoupal. Při bližním ohledání jsou místy vidět stříbrná místa kovového povrchu pod pogumováním. Tipuju, že za to může nový batoh s úzkou kapsou na notebook.

acer-nitro-po-peti-letech_02

acer-nitro-po-peti-letech_03

Potěšující je zejména po zkušenostech s předchozími dvěma ThinkPady, že klávesnice si zachovala svůj původní přesný chod a klouby víka mají pořád stejnou tuhost a nulovou vůli.

Co dál?

Výhody tohoto počítače jsem docela dobře shrnul už po dvou letech používání v dřívějším článku: tiché chlazení, skvělé reproduktory, červené podsvícení klávesnice, IPS bez PWM a touchpad bez zpožděných reakcí.

Od té doby sleduju, jestli se na trhu objeví notebook, který tohle všechno splňuje a nebude mít víc než 2,3 kg, ale za celou dobu se neobjevilo nic. Připravil jsem se tedy, že s novým notebookem bude nutné udělat nějaké kompromisy. Taková čtečka klasických SD karet už skoro nikde není. K ústupkům dojde zcela jistě i u klávesnice, protože móda odstranit samostatné tlačítko pro Insert (a další funkce) a dát vypínač do rohu klávesnice už prorostla do všech segmentů notebooků.

Touchpad by se zdál jako vyřešená věc, ale ještě dnes má tak polovina notebooků touchpad s jasně viditelným zpožděním. Reproduktory jsou na tom asi ještě hůř. Notebooků, co hrají lépe než Nitro, jsem za posledních pět let recenzování napočítal, že na to stačí prsty jedné ruky.

Pokud vezmu něco s dedikovanou grafikou, budou na ni nejspíš připojeny obrazové výstupy, takže můžu čekat problémy s NVIDIA Optimus. Na to, že po odpojení externího monitoru musím vlézt do správce zařízení a vypnout/zapnout ovladač grafiky, si ale asi ještě jsem schopný zvyknout. Je otázkou, kolik let ještě NVIDIA potřebuje, aby problém vyřešila.

V případě IPS displejů situace není tak hrozná. Zejména 144Hz full-HD IPS panely nabízí docela příjemný kontrast i pokrytí barvového prostoru. Je jen zajímavé, že naopak v segmentu levných IPS se dnes tolerují takové parametry, že tak špatný IPS displej v roce 2014 snad ani neexistoval.

Ve 4K displejích se dají najít velmi pěkné kousky. Jenže když jsem zkoušel, jak Windows zvládá displeje s různým DPI, mám pocit, že je pořád moc brzo. Že zlobí některé aplikace, se dá pochopit, ale že zlobí i systémové prvky (nabídka Start, plocha), je docela smutnou vizitkou pro Microsoft.

Závěrem

Předpokládám, že v tomto roce už Nitro něčím nahradím. Pokud bych se rozhodl, že s ním zůstanu dál, bude nejspíš potřeba koupit aspoň novou baterii. V případě náhrady počítám, že si v některých parametrech pohorším (minimálně u reproduktorů to beru téměř jako jistotu), ale můžu si za to sám. Vybral jsem si tehdy příliš dobrý notebook.

Snad se to vyváží nějakými novými vlastnostmi. Minimálně čekám, že s baterií si výrazně polepším, a když už tedy o některé kvality přijdu, alespoň chci vidět reálnou výdrž přes šest hodin na jedno nabití. To ostatně dle mých zkušeností není nedosažitelné, a to ani mezi velmi výkonnými herními notebooky. Výdrž na baterii u výkonných strojů je však asi jediná zásadní změna, která se za posledních pět let udála.

Komentáře k článku

 1. 1. JM  12.1.2020  23:03:53

  Mám podobný problém, mám Toshiba Portege Z30-B-121. Sice koupený až na 3. pokus, první 2 šly do reklamace a vrácení díky špatnému zpracování ale ten třetí je fantastický a nedovedu si představit, co místo něj. Sic koupený ve 12/2015 nevidím místo něj náhradu. Posuďte 13.3″, I7, 16GB RAM, 512 SSD, LTE, Wifi, Bluetooth, RJ45, VGA, HDMI, 3xUSB, ctecka otisku prstu, SD karet , Smart karet (takže jsem ready na nový OP)….ta konektivita je úžasná. Modlím se, aby ještě 2-3 roky dal.

 2. 2. RomusCZ  14.1.2020  12:21:53

  Za mě stejný, mám 4 roky Dell XPS 13 a vůbec nemám důvod uvažovat nad výměnou, teď jsem koupil baterku a jsem zase minimálně na 8 hodinách výdrže baterky. Náhradou získám trochu výkonu a přijdu o klasický USB…

 3. 3. mixal11  15.1.2020  23:08:08

  Ja vďaka tomuto blogu rozmyslam prejsť z hp elite/pro bookov po dlhých rokoch na Asus gamersky notebook. Ma ideálne rozloženie klávesnice.

  Škoda, že ma design moc pubertalny ale asi to prekusnem.

 4. 4. Kamil2  16.1.2020  11:26:43

  Prodloužení výdrže při práci s textem se dá dosáhnout snížením gamutu na minimum. Zvýší se kontrast, při zachování čitelnosti lze snížit podsvícení víc než při standardním gamutu. Ovšem vše ostatní

  Vyzkoušel na Thinkpad T460, FHD IPS (45% NTSC), Linux Mint Mate, gamma 0.3

  standardní gamma:
  příkazový řádek Terminálu:
  sudo xgamma -gamma 1.0

 5. 5. Kamil2  16.1.2020  11:27:23

  ovšem vše ostatní je nekoukatelné

 6. 6. swarm  17.1.2020  21:55:15

  [4] Na to mě neužije. To spíš koupím novou baterku. Obraz si chci vždy dopřát nejlepší možný – nechci nic coby degradovalo barvy displeje a jas si taky dopřeju vždy tak, aby to bylo pohodlné za daných světelných podmínek. To už se radši omezím na taktu procesoru, vypnu zvukovku, BT,…

 7. 7. Arcturus  22.1.2020  14:12:09

  Pro odpojení externího monitoru nemusíš lézt do správce zařízení. Stačí stisknout klávesovou zkratku ctrl+shift+win+B

 8. 8. swarm  22.1.2020  15:37:10

  [7] Díky, to je fakt dobrý! Netušil jsem, že ve Windows 10 existuje zkratka na restart grafického driveru.

 9. 9. Albert  2.2.2020  19:09:49

  Mám ten samý NTB, jen trochu novější verzi (15W TPD, 256GB SSD a 2TB HDD)
  a článek mi mluví z duše, podepsal bych každé slovo. Za chvíli to budou 4 roky a za tu dobu jedna záruční výměna displeje (černý svislý pruh veprostřed), jinak nic, furt běží jak novej. A to má rohy různě omlácený jak mi několikrát spadnul, klávesnice je totál ošoupaná (pracuju na tom každý den od rána do večera). Ale to je vše, jinak žádnej problém. Baterka je cca -25% a taky se rozhlížím po něčem novým. Podobně jako autor ale nic nenacházím, potřebuju numerickej blok a současné provedení klávesnic s vypínačem v horním rohu je pro mě nevyhovující. Bohužel to staré už nikde neexistuje.. Takže za článek děkuji je to pro mě povzbuzení a zřejmě s tím teda vydržím ještě aspoň další 2 roky, abych to dotáhnul taky na těch 6.. Opravdu není důvod ke změně. Jinak perlička nakonec – koupil jsem ho před čtyřmi roky hlavně kvůli kladné recenzi zde na webu.. a fakt nelituju. A když čtu v různejch diskuzích jakej je Acer shit, tak se jenom směju.. nejlepší NTB co jsem kdy měl…

 10. 10. Slovan  12.4.2020  19:00:49

  Myslím, že takový Thinkpad P1 by mohl splňovat požadavky. Případně X1 Extreme což je totožný stroj, jen s herní grafikou.

  Váží 1,7Kg a je poměrně tenký. Displej je celkem rozumný IPS (nemám ho čím změřit, subjektivně o mnoho lepší než IPS v X260). Poměrně výkonné 6jádro, 2 sloty na RAM (64 GB RAM, teoreticky pokud už existují 64GB moduly tak i 128). Má dva NMVe M.2 sloty a přepínatelnou grafiku (P1000 či P2000 u P1).

  Tváří se, že dlouhodoběji něco snese a výkon není špatný (ve skutečnosti na úrovni těch 15Kg enterprise lenovo desktopů). Chlazení bylo ze začátku mírně otravnější než u R61, ale update ovladačů udělal menší zázrak a z baterky je schopný jet desítky minut bez ventilátoru. Klávesnice je ve stylu bazén a žádná voda se skrz ní nedostane (nechtěně vyzkoušeno). Na psaní je celkem pohodlná (lepší než u X260). Má i dedikovanou klávesu insert :-), ale nemá zástupný numeric block.

  Na baterku s integrovanou grafikou to jde na těch 5-8 hodin s nějakým tím programováním a brouzdáním, s dedikovanou 3-4.

  Jen ta cena není úplně přívětivá. Cca 50-70k.

  Z docku jede čistě dedikovaná grafika. Myslím, že výstup na těle by měl jet i s integrovanou.

 11. 11. Kamil2  14.4.2020  13:00:26

  [10] Záleží na vlastnostech pro dnešní použití. Jestliže požadavek na výkon či zvláštní odolnost není kritický, a nebo jestliže nejsou třeba zvláštní vlastnosti, mohl by být výhodnější dobře vybraný notebook za poloviční cenu. V polovičním čase předpokládané životnosti dražšího, za ušetřené peníze (v mezidobí i investované) koupit nový.

  Nevyplatí se kupovat výkon „do zásoby“.

  Porovnejme parametry v polovině a na konci životnosti dražšího.
  Dražší bude v polovině životnosti překonaný druhým levnějším. První může být využit pro jinou činnost. Na konci životnosti zatímco dražší bude beznadějně zastaralý, druhý levnější bude ještě dobře použitelný. Pro porovnání je významným parametrem stárnutí akumulátoru.

  Úvaha nezahrnuje parametr bezporuchové životnosti (předpokládám stejnou životnost při slušném zacházení) a parametr radosti.

 12. 12. Kamil2  14.4.2020  14:04:43

  Hlásím úspěšnou vlastnoruční výměnu klikacího touchpadu u Thinkpadu L540 za tlačítkový Synaptics. Objednal u Lenova. Instalaci správného ovladače trefil až napotřetí.

  Instaloval nejnovější GIMP ve stylu Photoshopu. Audacity a další open software pro video (dubnový CHIP) a updatoval Libreoffice. Chybové hlášení, že chybí nějaká potřebná DLL. Už velmi dlouho neaktualizoval W8.1. Po aktualizaci trvající celý večer a obsahující 153 položek je to v pořádku. Potěšilo mě, že se nenainstalovaly W10.

  Odinstaloval Zoner Studio 17. Přechodem na Zoneru na předplacenou službu jsem s ním skončil. Nebudu plýtvat časem na učení se rutinám pro mě dál neperspektivních programů.

  Půlroční soužití s Linuxem Mint Mate na Thinkpadu T460 aniž jsem měl nutkání prohodit ho oknem. Vzhled jsem přizpůsobil Windows. Na první pohled k nerozeznání. Komfort instalace programů, oproti Windows je úžasný. Ovšem za předpokladu, když to funguje. Když ne, je to na prohození oknem. Pro toho kdo alespoň trochu netrpí Aspergerovým syndromem, Linux je stále obtížně uchopitelný.

  Čím víc rozumím Linuxu, tím méně rozumí okolí mně a já jemu. Proč se lidé chovají čím dál míň logicky.

  Při výběru nového auta se mi stále víc líbí bílá dodávka.

  Nainstaloval Wine. Nainstaloval ovládací program pro USB modem LTE. Zvyklý na Windows jsem se půl hodiny vztekal, že proces instalace nefunguje, a že nejde spustit Wine. Abych zjistil, že už modem už funguje, protože Wine proceduru provedlo samo na pozadí.

  Co se týče budoucnosti Windows, jeví se mi tak, že Microsoft se připravuje na přechod z x86 na unixové jádro, s vrstvou pro programy Windows. Nebude Linux pod Windows, ale Windows pod Linuxem. Operační systém přestává být klíčový, MS se přeorientovává na služby. Snaží se zvětšit okruh zákazníků.

  Manželka mě kritizuje, že si s ní málo povídám.
  Když jsem se jí zeptal, jaké by se jí líbilo nové auto, odpověděla, že bílá dodávka.


Napsat komentář